ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିନାହିଁ :  ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଢଙ୍ଗରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର  ମୁକାବିଲା କରୁଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତର​‌ରେ ରହିଛି। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଦେଶ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି।

ଗୁରୁବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି, ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ବରେ ହାରାହାରି ୧୪୯୭ ତୁଳନାରେ ଭାରତରେ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷେ ଲୋକ ସଂଖ୍ୟାରେ ୫୩୮ ମାମଲା ରହିଛି।

ମୃତ୍ୟୁ ଅନୁପାତ ତୁଳନାରେ, ବିଶ୍ବରେ ହାରାହାରି ୬୯.୩ ତୁଳନାରେ ଭାରତରେ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷେରେ ୧୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ମୃତ୍ୟୁ ୪୫ରୁ ୭୫ ଅଧିକ ବିପଦ ବୟସ ଶ୍ରେଣୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଯାହାକି ଜନସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର ୨୬%।

ସେହିପରି ୬୦ରୁ ୭୪  ବର୍ଷ ବୟସରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୯ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି ଯାହା ହେଉଛି ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୮ ପ୍ରତିଶତ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢୁଛି ଏବଂ ମୋଟ ଆରୋଗ୍ୟ ମାମଲା ସକ୍ରିୟ ମାମଲାର ୧.୭୫ ଗୁଣରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪ ଲକ୍ଷ ୭୬ ହଜାର ୩୭୮ ଲୋକ କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ୬୨.୦୮ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ କରୋନା ମାମଲାର ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୨ଲକ୍ଷ ୬୯ ହଜାର ୭୮୯।

ଭାରତରେ କୌଣସି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦୋହରାଇଛି। ଏହା କହିଛି, କିଛି ଭୌଗୋଳିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ କେବଳ ୪୯ଟି ଜିଲ୍ଲା ମାମଲା ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଭାରତର ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀକୁ ଏହାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ମାନବ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

କୋଭିଡ -୧୯ର ବାୟୁବାହୀ ସଂକ୍ରମଣ  ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହା ଏକ କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଣୁ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଏହି ଦିଗରେ ‘ହୁ’ରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା ସୂଚନାକୁ ନେଇ ସରକାର ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି।

 

Comments
Loading...