ଚାରି ଦଶନ୍ଧିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଭାରତରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ନିର୍ଗତ ହ୍ରାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ନିର୍ଗତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏହା ସହ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନର ସୀମିତ ବ୍ୟବହାରରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଭା​‌​‌ବେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ନିର୍ଗତ ସମ୍ଭବତ ୧.୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଗତ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କୋଇଲା ଏବଂ ତୈଳର ଚାହିଦା ମନ୍ଥର ହୋଇଛି। ଶକ୍ତି ଓ ସୁଦ୍ଧ ବାୟୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଶ୍ଳେଷକ ଲୌରୀ ମିଲ୍ଲିଭର୍ଟା ଏବଂ ସୁନୀଲ ଡାହିଆ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାର୍ଚ୍ଚରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ନିର୍ଗତ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା।

ମହାମାରୀ କରୋନା ଦେଶରେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଶକ୍ତି ଯୋଜନା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଯାହା କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ନିର୍ଗମନକାରୀ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କୋଇଲା ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ। ଲକଡାଉନ୍ ଭାରତର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି। ଯାହା ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନର ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବା ସହିତ ଦେଶର ଶକ୍ତି ମିଶ୍ରଣରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର କୋଇଲା ଚାଳିତ ଉତ୍ପାଦନ ଜାହାଜରେ ୧୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହାରାହାରି ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା। ଯାହା ଅତି କମରେ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ।

ମିଲ୍ଲିଭର୍ଟା ଏବଂ ଡାହିୟା ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତରେ ଖରାପ ବାୟୁ ଏବଂ ଧୂଆଁର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଇପାରେ।

Comments
Loading...