ଆଇସିସି ଓଡିଆଇ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମାନ୍ୟତା : ଶୀର୍ଷରେ କୋହଲି,୨ୟ ସ୍ଥାନରେ ରୋହିତ

ଦୁବାଇ : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ(ଆଇସିସି ) ସଦ୍ୟ ଏକଦିବସୀୟ(ଓଡିଆଇ) ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ’ହିଟମ୍ୟାନ୍’ ରୋହିତ ଶର୍ମା ସେମାନଙ୍କ ଆଧିପତ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଆଇସିସି ଓଡିଆଇ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମାନ୍ୟତାରେ ବିରାଟ (୮୭୦ ପଏଣ୍ଟ) ଏବଂ ରୋହିତ (୮୪୨) ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ବୋଲର ତାଲିକାରେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି।
ଆହତ କାରଣରୁ ରୋହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ସୀମିତ ଓଭର ସିରିଜରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ସେ କୌଣସି ଓଡିଆଇ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହି ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିନାୟକ ବାବର ଆଜାମ (୮୩୭) ଠାରୁ ପାଞ୍ଚ ପଏଣ୍ଟ ଅଧିକ ପାଇଛନ୍ତି । ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତାଲିକାରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରସ୍ ଟେଲର (୮୧୮) ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅଧିନାୟକ ଆରୋନ ଫିଞ୍ଚ (୭୯୧) ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ବୋଲର ତାଲିକାରେ ବୁମ୍ରା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି । ସେ ୭୦୦ ପଏଣ୍ଟ ସହ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବୋଲ୍ଟ (୭୨୨) ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସ୍ପିନର ମୁଜିବ ଉର ରେହମାନ (୭୦୧) ପଏଣ୍ଟ ସହ ଶୀର୍ଷ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି । ବାଂଲାଦେଶ ସ୍ପିନର ମେହେଦି ହାସନ ମିରାଜ ନବମ ସ୍ଥାନରୁ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସାତୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ ସେ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ବୋଲର ହୋଇଥିଲେ।
ବାଂଲାଦେଶ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରହମାନ ମଧ୍ୟ ୧୯ତମ ସ୍ଥାନରୁ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଶାକିବ ଅଲ ହାସନ ଏବଂ ମୁଶଫିକୁର ରହୀମଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ବାଂଲାଦେଶ ଖେଳାଳିମାନେ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ମାନ୍ୟତାରେ ଲାଭବାନ ହୋଇଛନ୍ତି । ବୋଲରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାକିବ ୧୫ତମ ସ୍ଥାନରୁ ୧୩ ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଉଠିଥିବାବେଳେ ରହୀମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନକୁ ୧୫ ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ କରିଛନ୍ତି।

 

Comments
Loading...