ଲାଲୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କଲେ ଲଲନ ପାଶୱାନ ; କହିଲେ ଗରିବ କିନ୍ତୁ ବିକ୍ରି ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ

ପାଟନା : ଆରଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଲଲନ ପାଶୱାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଗରିବ କିନ୍ତୁ ବିକ୍ରୟ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଲାଲୁ ବିହାର ବିଧାନସଭା ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମହାମେଣ୍ଟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବାକୁ ଲଲନ ପାଶୱାନଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ ବିଧାୟକ ଲଲନ ପାଶୱାନ ପାଟନାରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳା ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ବିହାରର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ବିଧାୟକ ହେବା ସହିତ ମୁଁ ଜଣେ ଦଳିତ। ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଜଣେ ଦଲିତ ଏବଂ ଜଣେ ଗରିବ ଲୋକ ବିକ୍ରି ହୋଇ ଯାଉଛନ୍ତି | ଏହି ଧାରଣା କେବେ ବଦଳିବ ? ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟର ଅଗ୍ରଦୂତ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ମୋତେ ଫୋନ୍ ଯୋଗେ କିଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ନେଇ ମୁଁ ଦୁଃଖିତ।

ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଲଲନ ପାଶୱାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ଆତ୍ମସ୍ବାଭିମାନୀ। ମୁଁ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ରାଜନୀତି କରୁଛି। ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛୁ। ମୁଁ ଆଇନ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଏବଂ ଆଶା କରେ ଯେ ମୁଁ ନ୍ୟାୟ ପାଇବି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ଅଡିଓ ଟେପ୍ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଅଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା, ଆରଜେଡି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଯଦି ଦେଶରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ନଥାନ୍ତା, ତେବେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ କିମ୍ବା ମୋ ଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି, ଗରିବ ଲଲନ ପାଶୱାନକୁ କେହି ଜାଣି ନଥାନ୍ତେ। କିନ୍ତୁ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସହିତ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ମୁଁ ଜଣେ ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା।

ଲଲନ ପାଶୱାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ସାମାଜିକ ଜୀବନରେ ଅଛି। ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯେପରି ମୋ ଭଳି ଜଣେ ନୂତନ ବିଧାୟକ ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ। ମୁଁ ଏହା ପାଇଁ ବହୁତ ଦୁଃଖିତ ପ୍ରଥମେ ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲି ଯେ ଜଣେ ବଡ ରାଜନେତା ମୋତେ ବିଧାୟକ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବାକୁ ଡାକିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ସରକାରକୁ ହଟାଇବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ମୋତେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଦୁଃଖିତ ହୋଇଥିଲି। ଏହି ଅବସରରେ ପିଏଚଡି ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମପ୍ରୀତ ପାଶୱାନ, ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରେମ ରଂଜନ ପଟେଲ, ଷ୍ଟେଟ ମିଡିଆ ଇନଚାର୍ଜ ଅଶୋକ ଭଟ୍ଟ ଏବଂ ଏସସି ମୋର୍ଚ୍ଚାର ସଭାପତି ଅଜିତ ଚୌଧୁରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Comments
Loading...