ଏବେ କିଣି ନିଅନ୍ତୁ ଘରୋଇ ଉପକରଣ; ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ବଢ଼ିବ ଟିଭି, ଫ୍ରିଜ, ଏସି, ୱାଶିଂମେସିନ ଦର

ଘରୋଇ ଉପକରଣ କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏବେ କିଣି ନିଅନ୍ତୁ । ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଘରୋଇ ଉପରକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ୫ % ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦର ବଢ଼ାଇ ପାରନ୍ତି । କଞ୍ଚାମାଲର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।  ଇସ୍ପାତ ଠାରୁ ତମ୍ବା ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମ ଠାରୁ ଜିଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ୫ ରୁ ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏଥି ସହିତ ଅଶୋଧିତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୬.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସୋୟା ତେଲ ଏବଂ ଖଜୁରୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ୯ ରୁ ୧୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସିମେଣ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି । ତେଣୁ ଆସନ୍ତାମାସରୁ ଏହି ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

CLSA ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ସିମେଣ୍ଟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟ ପିଛା୫ ରୁ ୧୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସିମେଣ୍ଟ ମୂଲ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେବା ଉପରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବା ପରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଛି ।   ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ଆରଏମଜେ କର୍ପ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡ) ଅର୍ଶଦୀପ ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି। ପ୍ରଥମେ ଭଡା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଭାବ ହେଉଛି ଏହା ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି | କମ୍ ରାଜସ୍ୱ ଯୋଗୁଁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଯୋଗୁଁ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି |

ଏନ୍ରୋକ୍ ପ୍ରପର୍ଟିଜ୍ କନ୍ସଲଟାଣ୍ଟର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଅନୁଜ ପୁରୀ ଏବଂ ଜେଏଲ୍ଏଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ରମେଶ ନାୟାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଲଡରମାନେ (ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଡେଭଲପର୍ସ) ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ବିକଳ୍ପ ନ ଥିବାରୁ ବଜାର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇସାରିଛି। ଏହା ଠିକାଦାରଙ୍କ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୂଲ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିଛି ଏବଂ ମହାମାରୀ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିଦେଇଛି। ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କ୍ରେତାଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ରିହାତି ଏବଂ ଉପହାର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପଡିବ |

ସେହିପରି ରମେଶ ନାୟାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ବିକାଶକାରୀଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଲାଭ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବିକ୍ରୟ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ପାତ ସମେତ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ପ୍ରମୁଖ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହା ସହିତ ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଠିକ ସମୟରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପଲବ୍ଧତା ମଧ୍ୟ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି |

ଅବଶ୍ୟ, ଯାନବାହାନ ଏବଂ ଘର ଉପକରଣ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏହା ନୁହେଁ | ବ୍ୟବସାୟର ମୁଖ୍ୟ ତଥା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଗୋଦରେଜ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ କମଲ ନନ୍ଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଖଣିଜ ଦ୍ରବ୍ୟର ବୃଦ୍ଧି ପରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦକମାନେ ପର୍ବପର୍ବାଣିରେ ଉତ୍ପାଦର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିନଥିଲେ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୂଲ୍ୟ ଡିସେମ୍ବରରୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଚାଇନାରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​| ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକମାନେ ଲାପଟପ୍, ୱାଶିଂ ମେସିନ୍, ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଏବଂ ରୋଷେଇ ଉପକରଣର ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦେଶକ ଏସି ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକ କଞ୍ଚାମାଲ ମୂଲ୍ୟ ୨%ରୁ ୩% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାରୁ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...