ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଶାହାଙ୍କ ଦୁଇ ଦିନିଆ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତରେ ଯାଉଛନ୍ତି। ସେ ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତ କରିବେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିଜେପିର ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରଭାରୀ ଅନିଲ ବଲୁନି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ରଣନୀତିକ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ କରିବେ। ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜନୈତିକ ଘଟଣାକ୍ରମକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଗସ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି ।

ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆସନ୍ତା କାଲି ସକାଳ ୧୦.୪୫ରେ କୋଲକାତାର ଶ୍ରୀ ରାମକୃଷ୍ଣ ମିଶନ ଆଶ୍ରମରେ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସହ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ପରେ, ଅପରାହ୍ନ ୧୨.୩୦ରେ ସେ ମେଦିନୀପୁରର ମା ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିବେ। ଏହା ପରେ ସେ ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଖୁଦିରାମ ବୋଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବେ। ପରେ ସେ ଦିନ ୧.୨୫ ରେ ଦେବୀ ମହାମାୟା ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିବେ।

ପରେ ସେ ମେଦିନୀପୁରର ବେଲିଜୁରୀ ଗ୍ରାମକୁ ଯିବେ ଏବଂ ଏକ କୃଷକ ପରିବାରରେ ଭୋଜନ କରିବେ। ଏହା ପରେ ଦିନ ୨.୩୦ ରେ ମେଦିନୀପୁର କଲେଜ ପଡିଆରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏକ ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ, ସଂଗଠନ ସଚିବ, ଜୋନାଲ ସୁପରଭାଇଜର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସଚିବ ଓ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ସହ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦ରେ, ଅମିତ ଶାହା ବିଶ୍ୱ ଭାରତୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଶାନ୍ତି ନିକେତନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ। ଏଠାରେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଭବନରେ ସେ ଗୁରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିବେ। ଏହା ପରେ ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥା ହେବେ। ସେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସଂଗୀତ ଭବନକୁ ଯାଇ ବାଂଲାଦେଶ ଭବନ ଅଡିଟୋରିୟମରେ ଏକ ଉଦବୋଧନ ଦେବେ। ଏଠାରୁ ସେ ବୀରଭୂମ ଯିବେ।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦ରେ, ଅମିତ ଶାହା ବିଶ୍ୱ ଭାରତୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଶାନ୍ତି ନିକେତନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ। ଏଠାରେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଭବନରେ ସେ ଗୁରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋରଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିବେ। ଏହା ପରେ ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥା ହେବେ। ସେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସଂଗୀତ ଭବନକୁ ଯାଇ ବାଂଲାଦେଶ ଭବନ ଅଡିଟୋରିୟମରେ ଏକ ଉଦବୋଧନ ଦେବେ। ଏଠାରୁ ସେ ବୀରଭୂମ ଯିବେ।

ସେ ଶ୍ୟାମବତୀ, ବୀରଭୂମ ଠାରେ ଥିବା ଏକ ବାଉଲ ଗାୟକ ପରିବାର ସହିତ ଭୋଜନ କରିବେ। ଅପରାହ୍ନ ଦୁଇଟାରେ ଅମିତ ଶାହା ବୋଲପୁର ଷ୍ଟାଡିୟମ ରୋଡରେ ଥିବା ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରୁ ବୋଲପୁରର ସର୍କୁଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ରୋଡ୍ ସୋ କରିବେ। ଏହା ପରେ ସେ ଅପରାହ୍ଣ ମୋହର କୁଟୀର ରିସର୍ଟରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିବେ। ପରେ ସେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ତଥା ଦଳୀୟ ସଂଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେ ପି ନାଡ୍ଡା ପ୍ରତିମାସରେ ବଙ୍ଗଳା ଗସ୍ତରେ ଯାଉଛନ୍ତି।

Comments
Loading...