୨୦୨୧ ବଜେଟ୍’ରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଶୀର୍ଷ ପ୍ରାଥମିକତା

୨୦୨୧-୨୨ ବଜେଟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ। ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତା ତାଲିକାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ରହିଛି। କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କିଭଳି ବିଶ୍ୱ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ କରାଯାଇ ପାରିବ, ସେ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଦଶମ ପ୍ରାକ-ବଜେଟ୍ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ କହିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ବଜେଟ ଆଗରୁ କେବେ ହୋଇନଥିଲା, ଏମିତି କହିଛନ୍ତି ସୀତାରମଣ।

କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ସହଭାଗୀତା ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୨୦କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସୀତାରମଣ ଶିଳ୍ପ, ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଳ୍ପ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଅଭିବୃଦ୍ଧିମୂଳକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ଇନପୁଟଗୁଡିକ ବଜେଟ୍ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଯାହା ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ସମ୍ମିଳନୀର ବିଷୟବସ୍ତୁ ‘ଜୀବନ, ​​ଜୀବିକା ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଭାଗିଦାରୀ’ ଉପରେ ସେ କହିଥଲେ ଯେ ଏହି ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ ଶବ୍ଦ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନୀତି ଯୋଜନାକାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହା କେବଳ କୋଠା ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଆଗଧାଡିର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦକ୍ଷତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଡାକ୍ତର, ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଏବଂ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ନୁହେଁ ବରଂ ମାନବିକତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗରିବ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ପାଇଁ ଟିକା ରପ୍ତାନି କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ମହାମାରୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଜୀବିକା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆଗାମୀ ବଜେଟ ଏକ ନୂତନ କାନଭାସ୍ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ।

Comments
Loading...