ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୭.୫% ହ୍ରାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ (ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର) ଜିଡିପି ୭.୫% ହ୍ରାସ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଗତ ଆର୍ଥିକ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଜିଡିପି ୪.୪% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ରମାଗତ ମୂଲ୍ୟ ୨୦୧୧-୧୨ ଆଧାରରେ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଜିଡିପି ୩୩.୧୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।  ୨୦୧୯-୨୦ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଏହି ପରିମାଣ ୩୫.୮୪ କୋଟି ଥିବା କୁହାଯାଇଛି ।

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସିକ (ମାର୍ଚ-ଜୁନ୍)ରେ ଜିଡିପି ୨୩.୯%  ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଯାହା ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଦେଶର ଜିଡିପିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ ଥିଲା | ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଜିଡ଼ିପି ୮.୬% ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଳନ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଏହି ହ୍ରାସ ପରିମାଣ ୮%ରୁ ୧୨% ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲା।

କ୍ରମାଗତ ଦୁଇଟି ତ୍ରୟମାସିକରେ ନକାରାତ୍ମକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ବିମୁଦ୍ରାକରଣର ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଆଠଟି ମୂଳ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର ପାଇଁ ଆକଳନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି | ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆଠଟି ପ୍ରମୁଖ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ୨.୫%  ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆଠଟି ମୂଳ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୨୪.୨% ରେ ରହିଥିଲା ​​| ଅକ୍ଟୋବର 2019 ତୁଳନାରେ ଏହା ୨.୫ ପ୍ରତିଶତ କମ୍।

ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ଯେ କୌଣସି ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ମାନକ । ଭାରତରେ ଜିଡିପି ପ୍ରତି ୩ ମାସରେ ଥରେ ଆକଳନ କରାଯାଇଥାଲ ।  ଜିଡିପି ଆକଳନ ଅର୍ଥନୀତିର ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍ପାଦନର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଉପରେ ଆଧାରିତ  ଜିଡିପି ଅଧୀନରେ କୃଷି, ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ସେବା ହେଉଛି ତିନୋଟି ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ | ଜିଡିପି ହାର ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍ପାଦନରେ ହାରାହାରି ବୃଦ୍ଧି କିମ୍ବା ହ୍ରାସ ଆଧାରରେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ

Comments
Loading...