ସରକାରଙ୍କ ୧୯ ପୃଷ୍ଠାର ପ୍ରସ୍ତାବ ପରେ କୃଷକ ସଂଗଠନର ଚାଲିଛି ମାନସ ମନ୍ଥନ

ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ କିଛି କୃଷକ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବୈଠକ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ସରକାର ଏବଂ କୃଷକ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନାହିଁ। ତେଣୁ କୃଷି ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଲିଖିତ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ କୃଷକ ନେତାମାନେ ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାରେ ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ସହମତ କି ନାହିଁ ତାହା ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କୃଷକ ସଂଗଠନମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିବେ।

କୃଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ୧୯ ପୃଷ୍ଠାର ଏକ ଲିଖିତ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ଚାହିଦା ମୁତାବକ ସମାଧାନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପରେ କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡିକର ନିରନ୍ତର ବୈଠକ ଚାଲିଛି। ତେବେ କୃଷକ ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ସରକାର ରଖିଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ସହ ଆଜି ସରକାର ଦେଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ସମାନ ଅଟେ।

କୃଷକ ସଂଗଠନକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ୧୯ ପୃଷ୍ଠାର ପ୍ରସ୍ତାବରେ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୃଷକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରିବ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପଞ୍ଜିକରଣ ହୋଇପାରିବ।ସଂଶୋଧନ ମାଧ୍ୟମରେ ଘରୋଇ ମଣ୍ଡି ପଞ୍ଜିକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ। କୃଷକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ନୂଆ ଆଇନ ଯୋଗୁ ମଣ୍ଡି ଦୁର୍ବଳ ହେବ ଏବଂ କୃଷକମାନେ ଘରୋଇ ମଣ୍ଡି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ। କୃଷକଙ୍କ ଦାବି ଥିଲା ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଜମି ସଂଲଗ୍ନ ହେବ, କିନ୍ତୁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକଙ୍କ ଜମି ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜମି ଦାଖଲ କରିବା ନେଇ ଯେଉଁ ଆପତ୍ତି ଉଠିଥିଲା ତାହାର ସମାଧାନ ସୂତ୍ର ମଧ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ କୃଷି ଆଇନ ଯୋଗୁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ବିବାଦ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ କୋର୍ଟକୁ ଯିବାର ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ସରକାର ଏଥିରେ ସହମତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ସରକାର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ୨୦୨୦ ଆଣିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି। ତେବେ କୃଷ୍ନଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦାବି ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସରକାର ଲିଖିତ ଭାବେ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି।

Comments
Loading...