ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ : ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୭୪% ଏଫଡିଆଇ

୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଘୋଷଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।
ଏୟାରପୋର୍ଟ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ୬ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ମଧ୍ୟରୁ ତିନୋଟି ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଛି। ପିପିପି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ପାଇଁ କାର୍ୟ୍ୟ ହେବ ଜ୍ଝ ପିପିପି ମଡେଲ ଅନୁଯାୟୀ ନୂତନ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ନିଲାମ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ପ୍ରାୟ ୨୩୦୦ କୋଟିର ଡାଉନ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବ। ୧୨ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୩,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ହେବ। ତୃତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଅନ୍ୟ ୬ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ନିଲାମ କରାଯିବ।
ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତିନୋଟି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ଭାରତୀୟ ବେସାମରିକ ବିମାନକୁ ଦୀର୍ଘ ପଥରେ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସ୍ଥାନକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ସାମରିକ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗ ସହିତ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରି ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ସମାଧାନ ହେବ। ଏହା ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭବାନ କରାଇବ। ବାୟୁ ଇନ୍ଧନ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ ହେବ ଏବଂ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ।
ସମୟାନୁଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ରୟ ପାଇଁ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ। ଏହା ସହିତ, ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ହେବ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦନରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିଦେଶୀ ବିନିଯୋଗ(ଏଫଡିଆଇ) ସୀମା ୪୯ ପ୍ରତିଶତରୁ୭୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ଏମଆରଓ ଇକୋସିଷ୍ଟମକୁ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ।  ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏହା ୮୦୦ ରୁ ୨୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବ। ଏହାକୁ ରୂପାନ୍ତର କରି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ନାଗରିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଇପାରିବ |ଏହା ପ୍ରାୟ୨୩୦୦ କୋଟିର ଡାଉନ୍ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବ।୧୨ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୩,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ହେବ। ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନ୍ୟ ୬ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ନିଲାମ କରାଯିବ।
ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦନରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ପାଇଁ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନିହାତି ଜରୁରୀ। ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା ଜ୍ଝ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତାଲିକାକୁ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ସୂଚିତ କରାଯିବ ଏବଂ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ପୃଥକ ବଜେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଆମଦାନୀ ବିଲକୁ ହ୍ରାସ କରିବ, ଯାହା ଭାରତରେ ସାମରିକ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣକୁ ସିଧାସଳଖ ଲାଭବାନ ହେବ।

Comments
Loading...