ଆମେରିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କରୋନା ଟୀକାକରଣ; କୃଷ୍ଣକାୟ ନର୍ସ ନେଲେ ପ୍ରଥମ ଡ଼ୋଜ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ୟାରେ ପଡିଛି। ବ୍ରିଟେନ ପରେ ଆମେରିକାରୁ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସିଛି, ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ଟିକା ଦେବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ପ୍ରଶାସନ ପିଫାଇଜର ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା। ତେଣୁ ଆମେରିକା ଏବେ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଟୀକା ରପ୍ତାନୀ କରିପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଆମେରିକାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ସୋମବାର ସକାଳ ୯.୨୩ ମିନିଟରେ  ନର୍ଥୱେଲ ଲଙ୍ଗ ଦ୍ୱୀପ ଜୀହୁଦୀ ମେଡିକାଲର କ୍ରିଟିକାଲ କେୟାର ୟୁନିଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ନର୍ସଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ କରୋନା ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି ।  ଏହା ପରେ ତିନିଜଣ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଦୁଇ ନର୍ସଙ୍କୁ ସକାଳ ୧୦.୩୦ ମିନିଟରେ  ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜେ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟୀକାର  ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆମେରିକା ଏବଂ ବିଶ୍ୱକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ |  ଏହା ପରେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏକ ଭିଡିଓରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଆମେରିକା ପୁଣିଥରେ ଏକ ମେଡିକାଲ୍ ଚମତ୍କାର କରିଛି | ମାତ୍ର ୯ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ଆମର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି | ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ତାଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ଫାଇଜର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​| ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ପିଫାଇଜର ଏବଂ ମର୍ଡାନା ଟିକା ୯୫% ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି।

ସମ୍ପ୍ରତି ଆମେରିକା କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ୧.୬୪ କୋଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩.୦୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ପରେ ଭାରତ କରୋନାରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୯୮.୯୭ ଲକ୍ଷ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...