ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ରାହୁଳ; କୃଷିଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଲାଗି ଦାବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନୂତନ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ କୃଷକ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗି ରହିଛି ବିବାଦ ।  କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ କରିଛି ଯୋଜନା । ସଂସଦର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନ ଡ଼ାକି ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବାକୁ କଂଗ୍ରେସ  ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଗୁରୁବାର ସକାଳେ କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା, ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା ଏବଂ ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲାଙ୍କ ସମେତ ୬୪ ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଏହି ପଦଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେି ନ ଥିଲା  ଏବଂ ତିନିଜଣ ନେତାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଦୁଇ କୋଟି ଦସ୍ତଖତ ସମ୍ବଳିତ  ସ୍ମାରକପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ। ମାତ୍ର ବାଟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଲିସ ନିଜ ହେପାଜତକୁ ନେଇଥିଲା । ପରେ ରାହୁଳ, ଗୁଲାମନବୀ ଆଜାଦ ଓ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟି ସ୍ମାରକପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ ।


ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କହିଥିଲି ଯେ ଏହି କୃଷି ଆଇନ କୃଷକ ବିରୋଧୀ। ଦେଶ ଦେଖିଛି ଯେ କୃଷକମାନେ ଏହି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଏହି କୃଷି ଆଇନ ବାତିଲ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କୃଷକମାନେ ଘରକୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ। ସରକାର ସଂସଦର ମିଳିତ ଅଧିବେଶନ ଡାକି ଏହି ଆଇନଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଉଚିତ୍। ବିରୋଧୀ ଦଳ କୃଷକ ଏବଂ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ କରୋନା ବିଷୟରେ କହିଥିଲି ଯେ କ୍ଷତି ଘଟିବ। ସେତେବେଳେ କେହି ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ। ଆଜି ମୁଁ ପୁଣି କହୁଛି, କୌଣସି ଶକ୍ତି କୃଷକ ଏବଂ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ କୃଷକ ଘୁଞ୍ଚିବେ ନାହିଁ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ କୃଷକ ଓ ଶ୍ରମିକମାନେ ଘରକୁ ଯିବେ।

କୃଷକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିବା ଏବଂ ସମାଧାନ କରିବା ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍: ପ୍ରିୟଙ୍କା

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ  କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅହଂକାରୀ । ସେ କେବଳ ନିଜର ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କୃଷକ ଏବଂ ଯବାନମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ | କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ, ସେମାନଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ବିରୋଧୀ ବୋଲି କହିବା ଏକ ଅପରାଧ | କୃଷକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗର ସମାଧାନ କରିବା ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ବୋଲି ରାହୁଳ କହିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...