ବଢ଼ୁଛି ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର: ୨୦୨୦ରେ ୨୭୪ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ, ୨୬ ମୃତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ବରେ ବଢ଼ୁଛି ସାମ୍ବାଦିକ ନିର୍ଯାତନା । ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଓ ଜେଲ ପଠାଇବା ଘଟଣା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଚି । ଆମେରିକାର ଏକ ସଂସ୍ଥା କମିଟି ଟୁ ପ୍ରୋଟେକ୍ସ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟସ (ସିପିଜେ)  ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ନିମନ୍ତେ ଗଠିତ କମିଟିର ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଉପରେ ଦମନ ଜାରି ରହିଛି। ଅନେକ ଦେଶର ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଉଛନ୍ତି। ଏପରିକି  ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ମିଛ ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ ପଠାଯାଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୦ ରେ ସମୁଦାୟ ୨୭୪ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଜେଲ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିପରି ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୨୬ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ମାତ୍ର ବାସ୍ତବ ସଂଖ୍ୟା ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ   ଏହା ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ଼ ।  ୧୯୯୦ ଦଶକରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ଉପରେ ସିପିଜେ ଗବେଷଣା ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​। ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା କମିଟିର ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମେକ୍ସିକୋ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ପାଲଟିଛି।

୧୯୯୦ ଦଶକରେ ଏକ ଅଣ-ଲାଭ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମନିଟରିଂ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ବାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ସାମ୍ବାଦିକତା ବୃତ୍ତି ଏବେ ବିପଦରେ ରହିଛି ।   ସିପିଜେ (କମିଟି ଟୁ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟ ସାମ୍ବାଦିକ) ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜୁଏଲ ସାଇମନ୍ କହିଛନ୍ତି ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପର୍ଶକାତର ଘଟଣା ଏବଂ ଏବେ ଏହି ବିପଦ ଦିନକୁଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଚି ।

ସାଇମନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଦମନ ହେଉଛି ମିଡିଆ ସେନ୍ସରର ଏକ ରୂପ ଯାହା ସୂଚନା ପ୍ରବାହରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦମନ କରିବାରେ ଚୀନ୍ ଆଗରେ ରହିଛି। ଚାଇନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୪୭ ଜଣ ସାମ୍ବାଦିକ ଜେଲରେ ଥିଲେ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଚାଇନାରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର ଘଟିଛି। ଏହି ସର୍ଭେର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ସିପିଜେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ ରେ ବିଶ୍ୱରେ ଅତି କମରେ ୨୫୦ ସାମ୍ବାଦିକ କାରାଗାର ପଠାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ଚୀନରେ ସର୍ବାଧିକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ।

ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଇଥିବା ଦେଶ ତାଲିକାରେ  ଚୀନ୍ ପରେ ତୁର୍କୀ, ତୁର୍କୀ, ଇଜିପ୍ଟ, ସାଉଦି ଆରବ, ବେଲାରୁଷ, ଇଥିଓପିଆ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ବେଲାରୁଷ ଏବଂ ଇଥିଓପିଆରେ  ସର୍ବାଧିକ ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି ।  ସିପିଜେ ସର୍ଭେରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ପ୍ରେସ ଫ୍ରିଡମ ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନକୁ ମଧ୍ୟ ଆଂଶିକ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଟ୍ରମ୍ପ ଅନେକ ମିଡିଆ ହାଉସକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ‘ମିଥ୍ୟା ଖବର’ କାରଖାନା ବୋଲି କହି ଆସିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...