ରାହୁଳଙ୍କୁ କୃଷିର ‘କ’ ଜଣାନାହିଁ; ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରିତ କରୁଛନ୍ତି: ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ଚୌତାଲା

ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ କୃଷିର ‘କ’ ଅକ୍ଷର ବି ଜଣାନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତାରିତ କରିବାକୁ ବାହାରି ପଡ଼ିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ହରିଆଣା ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ ଚୌତାଲା । କୃଷି ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ ରାହୁଳ କିଛି ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଚୌତାଲା କହିଛନ୍ତି  ।

ଶ୍ରୀ ଚୌତାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ  ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ଗସ୍ତରେ ଆସୁଥିବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଣିଥିବା ତିନୋଟି କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଇନ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି। ଚାରି ଦିନ ଧରି ରାଜ୍ୟରେ  ଅଣ-ଏମସିପି ଧାନ କିସମ ଆଜି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୨୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବାବେଳେ କପା ମଧ୍ୟ ଭଲ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ରବିବାର ଦିନ ସିର୍ସାସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ଦୁଷ୍ୟନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀଦଳ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି। ସେ କୃଷକଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ।  ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାର ସବୁବେଳେ ଖୋଲା ଅଛି। ସେ ନିଜେ ଜଣେ କୃଷକ ଏବଂ ସେ କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ରବି ଋତୁରେ ଗହମ ଫସଲ ପାଇଁ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫୦ ଟଙ୍କା ବୋନସ ଦେଇ କୃଷକଙ୍କ ଫସଲ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣାଯିବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି।
ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତିକରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କେରଳ ଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ହରିୟାଣାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରାଯିବ। ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ ହେବ | ହିସାରରେ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ପଦକ୍ଷେପ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ସୃଷ୍ଟି କରି ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇଛନ୍ତି ।  କେବଳ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ନାହିଁ, ଏଥି ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭାକୁ ନୂତନ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେଲ୍ଫ ହେଲ୍ପ ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ଜଡିତ ମହିଳାମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୁରଜକୁଣ୍ଡ ମେଳା ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ।

Comments
Loading...