MEllora 950×100

ପଦ୍ମଭୂଷଣ ଡ. ରାଧାନାଥ ରଥ

ପୂଜ୍ୟ ପ୍ରଣାମ

ଶତାୟୁ ପୁରୁଷ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ଡକ୍ଟର ରାଧାନାଥ ରଥ କଟକ ଜିଲା ଆଠଗଡ଼ ଗଡଜାତ ଅଞ୍ଚଳର ରାଧାନାଥପୁର ଶାସନରେ ୧୮୯୬ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏକାଧାରାରେ ସେ ଥିଲେ ପ୍ରବୀଣ ସାମ୍ବାଦିକ, ଲୋକପ୍ରିୟ ଜନସେବକ, ରାଜନେତା, ବର୍ଷୀୟାନ୍‌ ସଂପାଦକ ଭଳି ବହୁପ୍ରତିଭାର ଅଧିକାରୀ। ବାଲେଶ୍ବରର ଜୁବୁଲି ସ୍ମୁଲରୁ ବିଦ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଥିବା ରାଧାନାଥ ୧୯୧୬ ମସିହାରେ କଟକର ରେଭେନ୍ସା କଲେଜିଏଟ୍‌ ସ୍କୁଲରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପାସ୍‌ କରିଥିଲେ। ଅବିଭକ୍ତ ଓଡ଼ିଶାର ସିଂହଭୂମ ଜିଲାରେ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗରେ କିରାଣି ଚାକିରିରୁ ବୃତ୍ତିଗତ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ରାଧାନାଥ ୧୯୧୯ ମସିହାରେ ଚାକିରି ଛାଡି ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ‘ ସାପ୍ତାହିକ ସମାଜ’ ଓ ‘ସତ୍ୟବାଦୀ ପ୍ରେସ୍‌’ରେ ତାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକତା ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ମ୍ୟାନେଜର ଓ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଏଡିଟର (ସହକାରୀ ସଂପାଦକ) ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ଦୈନିକ ‘ସମାଜ’ର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସଂପାଦକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୧୯୪୨ରେ ଭାରତ ଛାଡ଼ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ୨ ବର୍ଷ କାରାବାସ ଭୋଗିଥିଲେ। ୫ଥର ଆଠଗଡ଼ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ସେ ବିଧାୟକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଅର୍ଥ, ଶିକ୍ଷା, କୃଷି, ଉନ୍ନୟନ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଭଳି ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସମୟରେ ନନ୍ଦନକାନନ ଚିଡିଆଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ଲୋକସେବକ ମଣ୍ଡଳର ସେ ଆଜୀବନ ସଭ୍ୟ ସହ ଓଡ଼ିଶା ଶାଖାର ସଭାପତି ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ। ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ୧୧ ଫେବୃୟାରୀ ୧୯୯୮ ମସିହାରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ଘଟିଥିଲା।

Comments are closed.