ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପିକୁ ଅଟକାଇବା ହୋଇପାରେ କଷ୍ଟକର

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତି ବୀରଭୂମ ଏବଂ ଶାନ୍ତିନିକେତନକୁ ନେଇ ସରଗରମ ରହିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଶାନ୍ତିନିକେତନ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ବୀରଭୂମରେ ଏକ ରାଲି କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବିଶ୍ୱଭାରତୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶତବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବକୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଉଭୟଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ। ଡିସେମ୍ବର ୨୯ରେ ମମତା ବୀରଭୂମର ବୋଲପୁର ମଇଦାନରେ ରାଲି କରି ବଙ୍ଗୀୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ବଙ୍ଗଳା ଅସ୍ମିତା ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଯୁଦ୍ଧର ରଣାଙ୍ଗନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ସମୀକରଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରେ ଭୋଟରମାନେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିଜେପିକୁ ଦେଖୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ସମୀକରଣକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି।

ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ପରିବେଶ ଉଷ୍ମ ହୋଇଛି। ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ ନିର୍ବାଚନ ସମୀକରଣ ବଦଳାଇବାର ସଙ୍କେତ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ଟିଏମସି ଏବଂ ବିଜେପି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂଆ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଆହ୍ୱାନ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ୨୦୨୧ ଜାନୁୟାରୀର ଶେଷ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର ଅଙ୍କକଷା ଫାଇନାଲ୍ ହୋଇପାରେ। ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ରାଜନୀତି ବ୍ୟୁରୋର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ସୁଭାଷିନୀ ଅଲି ସେହଗଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ କମିଟିର ରିପୋର୍ଟ ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣା ପତ୍ର ଏବଂ ସିଟ୍ ବଣ୍ଟନ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଭୟ ଦଳର କର୍ମୀ ଏବେ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହି ମିଳିତ ସହଯୋଗର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହେବ ବର୍ତ୍ତମାନ କହିବା କଷ୍ଟକର, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରିସଂଖ୍ୟାନରୁ କିଛି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇପାରିବ। ୨୦୧୪ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିକୁ ଅଧିକ ଆସନ ମିଳିଛି। ମୋଟ ୪୨ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୮ଟି ଆସନ ଜିତିଛି। ଟିଏମସି ୨୨ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସକୁ ଦୁଇଟି ଆସନ ସହ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିଛି। ସିପିଆଇ-ଏମ ଗୋଟିଏ ବି ସିଟ୍ ପାଇନାହିଁ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ତୁଳନାରେ ୧୨ଟି ଆସନ ହାରିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଟିଏମସି ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇଛି।

୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ସିପିଆଇ-ଏମ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବୁଝାମଣା ହୋଇନଥିଲା ତଥାପି ଉଭୟଙ୍କୁ ୩୯.୬ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୯ରେ ଏହା ୧୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ୨୯୪ ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ୧୨୮ଟି ଆସନରେ ଆଗୁଆ ରହିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଟିଏମସି ୧୫୮ଟି ଆସନରେ ଆଗୁଆ ରହିପାରେ। ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ମେଣ୍ଟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ନାହିଁ କି? ବିବାଦୀୟ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଦଳ ଏଥର ଦୃଢ ଥିବା ଜଣାପଡୁଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଦଳ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଅଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୨୦୧୬ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅପେକ୍ଷା ଏଥର ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରହିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଲୋକସଭା ଏବଂ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଟନ୍ତି। ମେଣ୍ଟ ନେତାଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ଉଦାରବାଦୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ହେତୁ ଭୋଟ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ। ବାମପନ୍ଥୀ ସିପିଆଇ (ଏମଏଲ୍) ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଦୀପଙ୍କର ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ଯାଇ ଟିଏମସିକୁ ମେଣ୍ଟରେ ସାମିଲ କରିବା ବିଷୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହା ହୁଏ ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ପୁଣି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ପାଇଁ ଦାବିଦାର ହେବେ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ଜିତିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଳ ବଳ ଲଗାଇଛି। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ଓ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିଜୟ ବର୍ଗିୟ ବାରମ୍ବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲମାନ ଭୋଟ୍ ବିଭାଜନ। ବିହାରରେ ପାଞ୍ଚଟି ସିଟ୍ ଜିତିଥିବା ଏଆଇଏମ୍ଆଇଏମ୍ ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ୱବେସି ମୁସଲମାନ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ମୁସଲମାନମାନେ ତଥାପି ଟିଏମସିର ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହେଉଛନ୍ତି। ମୋଟ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଥର ଭୋଟରମାନେ ଯଥେଷ୍ଟ ବିକଳ୍ପ ପାଇବେ।

Comments
Loading...