କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ରୋଗୀ ହୁଅନ୍ତୁ ସାବଧାନ: ଫଙ୍ଗସ ସଂକ୍ରମଣରେ ଯାଇପାରେ ଜୀବନ, ହରାଇପାରନ୍ତି ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି

ଭାରତରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଆଉ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ;

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଘାତକ

ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା  ମହାମାରୀର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । କେବଳ ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଏକ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାବେଳେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର କମ୍, ତଥାପି କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା କମିନାହିଁ ।  ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ଏହି ବିରଳ ତଥା ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ଘଟୁଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ଗଣମାଧ୍ୟମରେ  ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ  ଦିଲ୍ଲୀର ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ହସ୍ପିଟାଲର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ।  ଯାହାର ଫଳାଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ । ନାସା-ଗଳା-କର୍ଣ (ଇଏନଟି) ସର୍ଜନଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାକୁ ୧୨ରୁ ଅଧିକ ଏପରି ରୋଗୀ ଆସିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଅନ୍ୟ ରୋଗରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । କରୋନାରୁ ଭଲ ହେବା ପରେ ଏକପ୍ରକାର ଫଙ୍ଗସ ସଂକ୍ରମଣ ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖା ଦେଇଛି । ଏହା   ମୁକୋରୋମାଇକୋସିସ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଗଲେ ୫୦% ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଓ ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇପାରନ୍ତି ।   ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇବାର ୫୦% ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଆହୁରି ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ମକୋମାଇକୋସିସ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ପରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ୫୦% ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ସେଠାରେ ଥିବା ଇଏନଟି  ଟିମ୍ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ୫୦% ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଆଖି ଆଲୋକ ହରାଇଥିଲେ।

ଡ଼ାକ୍ତରମାନଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି  ରୋଗର ବିଭିନ୍ନ ଲିଖିତ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି । ଯେପରିକି ମୁହଁରେ ପୀଡ଼ା, ନାକ ବନ୍ଦ ହେବା, ବା ଫୁଲିଯିବା, ଆଖିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆଦି ।  ଅବରୋଧ କିମ୍ବା ଫୁଲିଯିବା ଏବଂ ଆଖିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା | କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଏହି ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଧରିଥାଏ କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଷ୍ଟେରଏଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା |

ସିନିୟର ଇଏନଟି ସର୍ଜନ ଡକ୍ଟର ମନୀଷ ମୁଞ୍ଜାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁ, ଏହା ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। । ଏହା ଶରୀରର ଅଂଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ପ୍ରବେଶ କରେ। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ର ଏକ ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଏ, ଯାହା ଏହି ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣକୁ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇଥାଏ | ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ନାକ ଏବଂ ଆଖିରୁ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ | ଯଦି ଏହା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଧରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

Comments
Loading...