ତୀବ୍ର ବାତ୍ୟା ଭାବେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ“ୟସ”: ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ

କଲକତା/ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗତ ବର୍ଷ ଅମ୍ପନ ଭଳି ବାତ୍ୟା “ୟସ” ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପକୂଳ ଦେଇ ଅତି ତୀବ୍ର ବାତ୍ୟା ଆକାରରେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ। ମେ ୨୬ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସର୍ବାଧିକ ପବନ ବେଗ ୧୫୫-୧୬୫ କିଲୋମିଟର ଓ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୮୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରିବ। ପୂର୍ବ ଭାରତର ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ମାନବିକ ସହାୟତା ଏବଂ ବିପର୍ୟ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ କାର୍ୟ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏହାର ଜାହାଜରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଡଜନ ପରିବହନ ବିମାନ ଏବଂ ଦୁଇ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ହେଲିକପ୍ଟର ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି।
ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇ ସାରିଥିବା “ୟସ” ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପକୂଳ ଦେଇ ଓଡ଼ିଶାର ପାରାଦୀପ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସାଗର ଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ଅତି ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁପାରେ । ରବିବାର ଦିନ ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି।
ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଏକ ଅତି ଭୟଙ୍କର ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡରେ ପରିବର୍ତନ ହେବ ଜ୍ଝ ଏହା ଉତ୍ତର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରି ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହେବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିକଟ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ୨୬ ତାରିଖ ସକାଳେ ପହଞ୍ଚିବ।
ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବା ସମୟରେ ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ୧୨୦ କିଲୋମିଟରରୁ ୧୬୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିବ ଏବଂ ୧୮୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରିବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ “ୟାସ୍” “ଆମ୍ଫାନ୍” ଠାରୁ କୌଣସି ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟାଇବ ନାହିଁ, ଯାହାକି ମଇ ୨, ୨୦୨୦ ରେ ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଉପକୂଳରେ ୧୫୫-୧୬୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବେଗ ସହ ୧୮୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରିଥିଲା।
କୋଲକାତା ସମେତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସାତଟି ଜିଲ୍ଲାର କିଛି ଅଂଶରେ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଏବଂ ୨୬ ମଇରେ ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଯୋଗୁଁ ପାଞ୍ଚଟି ଜିଲ୍ଲାର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ନେଇ ଆଇଏମଡି ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି।

ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ୍‌’ ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ବାୟୁସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ।  ୨୬ତାରିଖ ଦିନ ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବାକୁ ଥିବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ୟାସ’ ପ୍ରଭାବର ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ବାୟୁ ସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା ୯୫୦ଜଣ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ବଳ (ଏନଡିଆରଏଫ)ଯବାନ ଓ ୭୦ ଟନ୍ ଓଜନର ସାମଗ୍ରୀ ସହ ଜାମନଗର, ବାରଣାସୀ, ପାଟନା ଓ ଆରାକୋନ୍ନମରୁ କୋଲକାତା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରରେ ୧୫ଟି ପରିବହନ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପହଂଚାଯାଇଛି। ୧୬ଟି ପରିବହନ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଓ ୨୦ଟି ହେଲିକପ୍ଟର ତତ୍କାଳ ମୁତୟନ ପାଇଁ ସଜାଗ ରହିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳରେ ମାନବିକ ସହାୟତା ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଦଶଟି ଏଚଏଡିଆର ଦଳକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ କୋଲକାତା ପଠାଇଥିବାବେଳେ ୫ଟି ମାନବିକ ସହାୟତା ଓ ବିପର୍ୟ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ (ଏଚଏଡିଆର)ଦଳ ପୋର୍ଟବ୍ଲେୟାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ନୌକମାଣ୍ଡ, ଆଣ୍ଡାମାନ ଓ ନିକୋବର କମାଣ୍ଡର ଆଠଟି ଜାହାଜ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛନ୍ତି । ଚାରିଟି ବୁଡାଳୀ ଓ ଦଶଟି ବନ୍ୟା ସହାୟତାକାରୀ ଦଳ କୋଲକାତା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଚିଲିକାରେ ଡେରା ପକାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଶାସନରୁ ସୂଚନା ପାଇବାମାତ୍ରେ ସେମାନେ ସହାୟତା କାର୍ୟ୍ୟରେ ଲାଗିଯାଇପାରିବେ।

ଯେକୌଣସି ବିପତ୍ତିର ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ସାତୋଟି ବନ୍ୟା ରିଲିଫ ଦଳ ଓ ଦୁଇଟି ବୁଡାଳୀ ଦଳ ଆଣ୍ଡାମାନ ଓ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମୁତୟନ ଅଛନ୍ତି । ଆବଶ୍ୟକସ୍ଥଳେ ଉଦ୍ଧାର ଓ ଖୋଜ ପାଇଁ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଓ ପୋର୍ଟବ୍ଲେୟାର ଠାରେ ନୌସେନା ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଓ ହେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ବେସାମରିକ ପ୍ରଶାସନର ବରାଦ କ୍ରମେ ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ସେନାର ଆଠଟି ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ଓ ତିନିଟି ଇଞ୍ଜିନିୟର ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ସଶସ୍ତ୍ର ସେନା ସମ୍ଭାବ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ବେସାମରିକ ପ୍ରଶାସନିକ କଳ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି । କୋଭିଡ-୧୯ ହସ୍‌ପିଟାଲଗୁଡିକୁ ଔଷଧପତ୍ର ଓ ଅମ୍ଳଜାନ ବିନା ବାଧାରେ ପହଂଚାଇବା ପାଇଁ ସଡକ ଓ ରେଳ ଯୋଗାଯୋଗ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସଶସ୍ତ୍ର ସେନା ବେଶ୍ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି । ସେ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସଶସ୍ତ୍ର ସେନା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାର ପ୍ରଭାବକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ସହ ଧନଜୀବନ ରକ୍ଷା ଓ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ମନରେ ସାହାସ ସଂଚାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛି।

Comments
Loading...