MEllora 950×100

କୋଭାକ୍ସିନର ୨ଟି ପାନ ଲକ୍ଷଣଥିବା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ : ଏମ୍ସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କୋଭାକ୍ସିନର ଉଭୟ ପାନ କରୋନା ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଏହି ଦାବି ଲାନସେଟ ଇନଫେକିଶୟମ ଡିଜିଜ୍‍ ଜର୍ଣ୍ଣଲ୍‍ (lancet-infectious-disease-journal) ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଭାରତୀୟ ଟୀକାକରଣର ରିଅଲ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଆକସେସରେ ଏହି ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଲାନସେଟରେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ ଅନୁଯାୟୀ କୋଭାକ୍ସିନର ଦୁଇଟି ପାନଯାହା ଜଣାଶୁଣା, ଲକ୍ଷଣଗତ ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୭୭.୮ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା । ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।
ଏହି ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ୧୫ ଏପ୍ରିଲରୁ ୧୫ ମଇ ଯାଏଁ ଏମ୍ସରେ ୨,୭୧୪ ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି , ଯାହା ଲକ୍ଷଣଗତ ଓ କରୋନା ନେଇ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।ଗବେଷକଙ୍କ ମତରେ ଭାରତରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ହେଉଛି ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ପ୍ରକାର, ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା କରୋନା ମାମଲାର ପ୍ରାୟ ୮୦% ଅଟେ।
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଏମ୍ସ ମେଡିସିନ୍ ର ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରଫେସର ମନୀଷ ସୋନେଜା କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭାକ୍ସିନ କିପରି କାର୍ୟ୍ୟ କରେ ତାହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରେ ।
ପ୍ରଫେସର ମନୀଷ ସୋନେଜା ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛି ଯେ ଦ୍ରୁତ ଟିକା ଟିକାକରଣ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ମହାମାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ପଥ ହୋଇ ରହିଥିବାବେଳେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀତିରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭଳି ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।
ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ପୁଣେ),ର ସହଯୋଗରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ଯାହା ୨୮ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ନିଆଯାଏ।
ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ, ୧୮ ବର୍ଷ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ , କୋଭାକ୍ସିନ ଭାରତରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

 

Comments are closed.