MEllora 950×100

ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ପାଲଟିଛି ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନର ଏନ୍ତୁଡିଶାଳ

ଅବକାରୀ ଓ ପୋଲିସକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

ଗୁରୁଡିଝାଟିଆ : ଖୁଣ୍ଟୁଣୀର ବୀରତ୍ୱ, ସଂସ୍କୃତି ଓ ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ବେଶ ସମଜ୍ୱଳ। ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ବିନା ଆଠଗଡ ଇତିହାସ ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ । ହେଲେ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନ ପାଇଁ ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ଅଞ୍ଚଳ ଅପଖ୍ୟାତି ମୁଣ୍ଡାଉଛି । ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ପାଲଟିଛି ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନର ଏନ୍ତୁଡିଶାଳ। ଦୈନିକ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କୁ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରପ୍ତାନୀ ହେଉଅଛି । ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଯେ ଚଢଉ କରୁନାହିଁ ତାହା ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ତାହା ଏକ ପ୍ରକାର ଲୋକଦେଖାଣିଆ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚିତ ହେଉଛି। କାହିଁକି ନା ଚଢଉ ପରେ ପୁନର୍ବାର ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧା ହୋଇ ବାହାରକୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଛି। ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ପୋଲିସର ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ଘେରରେ। ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ଥାନାର ପୂର୍ବତନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସୁଚିତ୍ରବୀର୍ଯ୍ୟ ଦାସ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନ ସ୍ଥଳ ଉପରେ ଚଢଉ କରି ଏକାଧିକ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଏକ ପ୍ରକାର ଭୀତି ସଂଚାର କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦଳି ପରେ ତାହା ସ୍ଥାଣୁ ପାଲଟି ଯା‌ଇଛି। ଯଦିଓ ଅବକାରୀ ଓ ପୁଲିସ ବିଭାଗ ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନସ୍ଥଳ ଉପରେ ଚଢଉ କରୁଛି ହେଲେ କୌଣସି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସଫଳ ହେଉନାହିଁ। କେବଳ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନ ସାମଗ୍ରୀ, ପୋଚ ଓ ଦେଶୀମଦ ଜବତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହି କାରବାରକୁ ବର୍ଷବର୍ଷ ଧରି ଏକପ୍ରକାର କୌଳିକ ବୃତ୍ତି ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିନେଇଥିବା ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନକାରୀଙ୍କୁ ଧରି ନପାରିବା ପଛରେ କି ରହସ୍ୟ ରହିଛି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। କେହି କେହି ଏହାକୁ ଢୋଲ ଭିତରେ ମୂଷା ଉପାଖ୍ୟାନ କହିବା ପାଇଁ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଡାଳୁଆ, କଅଁସର, ପାର୍ବତୀପୁର ଓ ବାଉଁଶଟାଙ୍ଗର ଆଦି ଜଙ୍ଗଲ ନିକଟବର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ବହି ଯାଇଥିବା ନାଳ କୂଳରେ ହିଁ ଗଢିଉଠିଛି ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ର। ଯାହାକି ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ବିଗତ ଦିନର ଚଢଉର ତଥ୍ୟରୁ ବେଶ ବାରିହୋଇପଡେ। ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ବହି ଯାଉଥିବା ନାଳକୂଳରେ ଅତି ସତର୍କତାର ସହିତ ବର୍ଷବର୍ଷ ଧରି ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧା ହେଉଛି । ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ କିଛି ଅଭାବୀ ଲୋକ ଜୀବନ ଜୀବିକା ପାଇଁ ମୂଲ ଲାଗିଥାନ୍ତି । ଦୈନିକ ହଜାର ହଜାର ଲିଟର ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଚୁକ୍ତି ମୁତାବକ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ବାହାର ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଗାଡିରେ ପଠା ହେଉଛି । ଏହି କାରବାରରେ ଲିପ୍ତ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନକାରୀ ବେଶ ମୋଟା ଅଙ୍କ ପାଇଥାନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ  ବାରମ୍ବାର ଚଢଉ ପରେ ମଧ୍ୟ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନକାରୀଙ୍କ ଭୃକ୍ଷେପ ନଥାଏ। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଦେହସୁହା ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚିତ ହେଉଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନ ସ୍ଥଳ ଓ କେଉଁଠାରୁ କେଉଁ ଆଡକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ କେତେ ସଂଖ୍ୟକ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି ତାହା ଯେ ଜାଣିନାହିଁ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ କଣ ପାଇଁ କେଉଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛି ତାହା ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବିମାନଙ୍କୁ ସଂଶୟ ଘେରକୁ ଟାଣିନେଇଛି। କେହି କେହି ଅବକାରୀ ଓ ପୋଲିସର ଦିଗହରା ଚଢଉ, ସମନ୍ୱୟର ଅଭାବ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା କହୁଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେହି କେହି ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନକାରୀଙ୍କ ଲମ୍ବାହାତ ପାଇଁ ବର୍ଷବର୍ଷ ଧରି ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଡାଳୁଆ, ପାର୍ବତୀପୁର, କଅଁସର ଆଦି ଜଙ୍ଗଲ ଅଞ୍ଚଳର ଝରଣା କୂଳରେ ବେଆଇନ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ଭାଟି ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିଚାଲିଛି। ରାଜ୍ୟ ଅବକାରୀ ଆୟୁକ୍ତ ଓ କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ପୁଲିସ ମହାନିରୀକ୍ଷକ ଚୋରା ମଦ ରନ୍ଧନ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବରେ ଚଢଉ କରିବା ଦିଗରେ ବଳିଷ୍ଠ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଯେଉଁ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଢୋଲ ଭିତରେ ମୂଷା ହୋଇ ଘରଢିଙ୍କି କୁମ୍ଭୀର ସାଜିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଚୋରା ଦେଶୀମଦ ରନ୍ଧନ ବିଲୋପ ଘଟିବ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

Comments are closed.