ଟୀକାକରଣ ଲାଗି ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଗଲା ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା; ଗୋଟିଏ ବୁଥରେ ଦୈନିକ ୧୦୦ରୁ ୨୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା

ଟୀକାକରଣର ୩୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୀକାକେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିବାକୁ ହେବ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟୀକାକରଣ ଲାଗି ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଇଲେ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା । ଏହି ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଅନୁସାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ବୁଥରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦୦ ଓ ସର୍ବାଧିକ ୨୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯିବ । ପ୍ରାଥମିକତା ଆଧାରରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଟୀକା ଦିଆଯିବ । ଟୀକା ଦିଆଯିବାର ୩୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୀକା ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଟୀକା କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହି ଟୀକା ନେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ କି ପରିବର୍ତନ ହେଉଛି ତାହା ସେଠାରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ । ସୂଚନାନୁସାରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯିବ ।

କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ମାର୍ଗଦର୍ଶିକାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟୀକା ସହ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ୧.୨୫ ବିଲିଅନ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦେବା ଏକ ଆହ୍ବାନ । ତେଣୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯେପରି କୌଣସି ଗୁଜବ ଓ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଚାର ନ ହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଟୀକା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ସରକାରୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ପ୍ରାଥମିକତା, ଟୀକା ନେବାପରେ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ଗୁଜବକୁ ରୋକିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

-କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଅନୁସାରେ କୋଭିଡ଼ ଟୀକା ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ନେଟୱାର୍କ ସିଷ୍ଟମ (ସିଓଭିଆଇଏନ୍) ମାଧ୍ୟମରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ରାକିଂ କରିବ । ଏହା ଜରିଆରେ କରୋନା ଟୀକା ସମ୍ପର୍କରେ ରିୟଲ ଟାଇମ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ।

-ପଞ୍ଜୀକୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟୀକା ଦିଆଯିବ । ଟୀକା, ଟୀକା ରଖା ଯାଉଥିବା ବରଫ ଆବରଣ ଥିବା ଫ୍ଲାସ୍କକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରୁ ଦୂରରେ ରଖାଯିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇପାରେ । ଟୀକାକରଣ ପରେ ଖୋଲା ଯାଇ ନ ଥିବା ଟୀକା ଶିଶିଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନର୍ବାର ବରଫ ମଧ୍ୟରେ ରଖାଯାଇ କୋଲଡ଼ ଚେନ୍ ପଏଣ୍ଟ (ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର)କୁ ନିଆଯିବ ।

-ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଟୀକାକରଣର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିବେଶନରେ କେବଳ ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ | ଯଦି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ୨୦୦ ହୋଇପାରେ |

-ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀ, ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଏବଂ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭିଡ ଟିକା ଦିଆଯିବ। ଏଥିସହ ଅବଶିଷ୍ଟ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ।

-୫୦ ବର୍ଷର ବୟସ ସୀମାକୁ ଆହୁରି ୫୦ ରୁ ୬୦ ବର୍ଷ ଏବଂ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବ | ଏମାନଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ | ସର୍ବଶେଷ ଲୋକସଭା ଏବଂ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ତାଲିକା୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ |

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । କୋଭିନ ୱେବସାଇଟ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଲାଗି ୧୨ ପ୍ରକାର ଦଲିଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ । ଏହାମଧ୍ୟରେ ଆଧାର କାର୍ଡ଼, ଭୋଟର ପରିଚୟପତ୍ର, ଡ଼୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ପାସପୋର୍ଟ ଓ ପେନସନ ଦସ୍ତାବିଜ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

Comments
Loading...