ଶନିବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଟୀକାକରଣ : ତିନି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆ​‌ଯିବ ଟିକା

​‌ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଜାନୁଆରୀ ୧୬, ଅର୍ଥାତ୍ ଶନିବାର ଠାରୁ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଟିକା ନେଉଥିବା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ। ସୂଚନାଅନୁସାରେ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୨,୯୩୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟ ତିନି ଲକ୍ଷ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ଜରିଆରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବେ।
ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୋ-ୱିନ୍ (କୋଭିଡ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ନେଟୱାର୍କ) ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିବେ। କୋ-ୱିନ ହେଉଛି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ବିତରଣ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମର ଏକ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସାରା ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ବିତରଣ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ୩ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ୟ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଆଗଧାଡିର କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ନୁହେଁ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟୀକାଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯିବା ଉଚିତ କାରଣ ଏହି ମାତ୍ରା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ୟ୍ୟ ଅଗ୍ରଗତି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦର ଟୀକାକରଣବେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ।

ଭାରତ ସରକାର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକାର କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ ଭାରତ ବାୟୋଟେକର କୋଭାକ୍ସିନର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ସରକାର ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣରେ ଜଡିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦ ସମୟରେ ଟୀକାକରଣର ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।
ତିନି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଟିକା
ପ୍ରଥମ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଏକ କୋଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଆଗ ଧାଡିର କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦୁଇ କୋଟି ଟୀକା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏହା ପରେ, ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକ ଏବଂ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସରୁ କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ। ଏହିପରି, ପ୍ରାୟ ୨୭ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ।

୨୩୬୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ତାଲିମ
ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ୨୩୬୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ତାଲିମ ଶିବିରରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ, ରେଫ୍ରିଜରେଜେସନ୍ ଚେନ୍ ଅଫିସର, ଆଇଇସି ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର ଅଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୬୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା, ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟୀକାକରଣ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ତିନି ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ, ଜିଲ୍ଲା ତଥା ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି।

Comments
Loading...