ଚାଇନାର ‘ଫ୍ରୋଜେନ ସି ଫୁଡ‘ରୁ ଆସିଛି କରୋନା ଭୂତାଣୁ

ବେଜିଂ : ବନ୍ଦର ନଗରୀ ଡାଲିଆନରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଏବଂ ପ୍ୟାକିଂ ହୋଇ ଆସିଥିବା​‌ ଫ୍ରୋଜେନ ସି’ ଫୁଡରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମିଳିଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବ ଶାନଡଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶର ବନ୍ଦର ସହର ୟନ୍ତାଇରେ ତିନୋଟି କମ୍ପାନୀ କିଣିଥିବା ଫ୍ରୋଜେନ ସି’ ଫୁଡର ବାହ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜିଂରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ମିଳିଥିଲା।

ୟନ୍ତାଇ ନଗର ସରକାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ପରିବହନ ସମୟରେ ଏହା ଆସିଛି ଯାହା ଡାଲିଆନରେ ଅବତରଣ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଏହା କେଉଁଠାରୁ ଆସିଛି ତାହା ଜଣାପଡି ନାହିଁ।

ଜୁଲାଇରେ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଲିଆଓନିଙ୍ଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ଡାଲିଆନରେ ଥିବା କଷ୍ଟମସ୍  ଅଧିକାରୀମାନେ ଇକ୍ୟୁଏଡରରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଫ୍ରୋଜେନ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିର ପ୍ୟାକେଜିଂରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାପରେ ତିନି ଇକ୍ୟୁଏଡୋର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଉତ୍ପାଦକଙ୍କଠାରୁ ଆମଦାନୀକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏକ ବଜାରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ଚାଇନାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସହର ୱୁହାନରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ବିକ୍ରି କରିଥିଲା।

ଏହା ପରେ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା, କିଛି ନୂତନ ମାମଲା ଚୀନ୍‌କୁ ଫେରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଫେରି ଆସିଲା।

ତିନୋଟି ୟନ୍ତାଇ କମ୍ପାନୀ କିଣିଥିବା କିଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ, ରପ୍ତାନି ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାକିଗୁଡିକୁ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଓ ବଜାରକୁ ପଠାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ୟନ୍ତାଇ ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

କୌଣସି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନି ହୋଇଛି କି ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ, ୟନ୍ତାଇରେ ଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରତିରୋଧ ୟୁନିଟ୍ର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ୟନ୍ତାଇ ସହର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିବୃତ୍ତି ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ସାମଗ୍ରୀକୁ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ବନ୍ଦର ନଗରୀର ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ ଓ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ବାରେଣ୍ଟିନରେ ଥିଲେ ଏବଂ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଥିଲା ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଡାଲିଆନ୍ ସହରରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଶେଷ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଜୁଲାଇ ଶେଷଭାଗରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ତେବେ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କମ୍ପାନୀରୁ ବାହାରିଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ୯ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା  ଡାଲିଆନ୍ ମୋଟ୍ ୯୨ ଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି।

Comments
Loading...