ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି କରୋନା ଭୂତାଣୁ : ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ପଡ଼ିଥିବା ଭୂତାଣୁ କରି ପାରିବ ନାହିଁ ଅସୁସ୍ଥ

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି | ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ଏବଂ ଗ୍ଲୋଭ୍ସ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଘରର କବାଟ ଏବଂ ଲିଫ୍ଟର ବଟନ୍ ଦବାଇବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି |  କରୋନା ମହାମାରୀର ଏହି ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ଆଶ୍ଵାସନାର ଖବର ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀ ଆଉ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବ୍ୟାପିବାରୁ କ୍ଷମତା ଧୀରେଧୀରେ ହରାଇଛି ।  କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ପ୍ରକୃତରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ପଡ଼ିଥିବା କୌଣସି ଭୂତାଣୁର  ମଣିଷକୁ ଅସୁସ୍ଥ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଶକ୍ତି ନାହିଁ ।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପ୍ରଫେସର ମୋନିକା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ହାତ ଧୋଇବା ଏବଂ ମୁହଁକୁ ଛୁଇଁବା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରିବା ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାର ଅଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା। ମୋନିକା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ସ୍ପ୍ରେର କ୍ରମାଗତ ବ୍ୟବହାର କ୍ରମଶଃ ଅନାବଶ୍ୟକ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।  କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକାର ସ୍ପ୍ରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ମନେ ହେଉନାହିଁ |

ଆମେରିକାର ବିଜ୍ଞାନ ୱେବସାଇଟ୍ ନାଟିଲସ୍ ସହ ଆଲୋଚନାକାଳରେ ପ୍ରଫେସର ମୋନିକା କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟୁଛି।  କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ  କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସମାଧାନ | ସେହିଭଳି ସାଇନ୍ସ ମାଗାଜିନ ଲାନସେଟରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମାଟିରେ ପଡ଼ିଥିବା ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଭୂତାଣୁ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ ସମ୍ଭାବନା କ୍ରମଶଃ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ତେଣୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଓ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ବାରା କେବଳ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକାଯାଇପାରିବ ।

Comments
Loading...