କରୋନା ଟିକା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ ; ଟିକା ସୁରକ୍ଷା ଦେବ, କିନ୍ତୁ ପରିବାରର ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ

ୱାଶିଂଟନ୍ : କରୋନା ଟିକା ଆପଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଅବହେଳା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ସଂକ୍ରମଣର ବାହକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଜର୍ଜ ୱାଶିଂଟନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମହାମାରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଲେନା ୱେନ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ ଯେ କରୋନା ଟିକା ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ନିରାପତ୍ତାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନୁହେଁ। ଯଦି ଲୋକମାନେ ଟୀକାକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ସତର୍କତା ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନେ ନିଜ ପାଇଁ ବିପଦ ପାଲଟି ଯିବେ।

ଲୀନା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଫାଇଜର ଟିକା ବିଷୟରେ ଆମେ କେବଳ ଜାଣୁ ଯେ ଏହା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣକୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। ଏହା ସହିତ ରୋଗୀ ଟୀକାକରଣ କରି ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ନୁହଁନ୍ତି ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଣି ନାହୁଁ ଯେ, ଏହି ଟୀକା ଆମ ଶରୀରରେ ବିନା ଲକ୍ଷଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ କି ? ଏ ବିଷୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇ ନାହିଁ।  କିନ୍ତୁ ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ ଟୀକାକରଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏସିମୋପ୍ଟୋମେଟିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବାହକ ହୋଇପାରନ୍ତି । ବ୍ୟକ୍ତିର ନାକ ମାର୍ଗରେ ମଧ୍ ଭୂତାଣୁ ଥାଇପାରେ, ଯାହା ଫଳରେ ସେ କହିବା, ନିଶ୍ୱାସ ନେବା, ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ତେଣୁ ଟୀକାକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରକିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଅଧିକ ପ୍ରତିରୋଧ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତର୍କତା ଆବଶ୍ୟକ

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଲୀନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଆମେରିକୀୟଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଏ ଯାହା ସଂକ୍ରମଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଧିକ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକା ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ, ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇପାରିବ। ତେଣୁ ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଟିକା ନେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରି ପ୍ରତିରୋଧ ପଦ୍ଧତି ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ।

ଟିକା ନିରାପତ୍ତାର ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନୁହେଁ

ଲୀନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଟିକା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କିନ୍ତୁ ଏହା ଶତପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ। ଅର୍ଥାତ୍ ଟିକା ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ।

ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଫାଇଜରର ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ନିରପେକ୍ଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ଅଣ-ଲାଭଜନକ ସଂଗଠନ ଆଲର୍ଜି ଆଣ୍ଡ ଆଜମା ନେଟୱାର୍କର ଡକ୍ଟର ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପାରିଖ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସଂକ୍ରମଣର ବ୍ୟାପକତା ଅପେକ୍ଷା ଏହକୁ ରୋକିବା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ କମ୍ ସମୟ ଥିଲା, ତେଣୁ ସେମାନେ ତିନି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅର୍ଥାତ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା, ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାର ରୋକିବା ପାଇଁ ଗଭୀର ଭାବରେ କାମ କରି ନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ, ଟୀକାକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ସଂକ୍ରମଣର ବାହକ ହୋଇପାରନ୍ତି।

Comments
Loading...