ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ସୋମବାର ଓ ମଙ୍ଗଳବାର ହେବ ଅଭ୍ୟାସ

ଯଦିଓ ଭାରତରେ କରୋନା ଟିକାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଅନୁମୋଦନ ହୋଇନାହିଁ, ତଥାପି ଏହାର ବିତରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଂଚିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୪ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଟିକା ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅଭ୍ୟାସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ, ଯାହା ଫଳରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଆଗକୁ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଦେବ ନାହିଁ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଣ୍ଟନ ପ୍ରଣାଳୀର ଅଭ୍ୟାସ ସମୟରେ ଟିକା ଯୋଗାଣ, ରସିଦ ଯାଞ୍ଚ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର ଶୃଙ୍ଖଳା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଅନଲାଇନ୍ ମନିଟରିଂ ପାଇଁ କୋ-ୱିନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଆବଶ୍ୟକ ତଥ୍ୟ ଭରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଟିକା ଦଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନିୟୋଜନ, ସେମାନଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏଥି ସହିତ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ଏବଂ କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀଗୁଡିକର ଅନୁପାଳନ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।

ସମ୍ପୃକ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ସମୟରେ ପଞ୍ଜାବ, ଆସାମ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟର ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଜିଲ୍ଲାର ପାଞ୍ଚଟି ଅଲଗା ଅଲଗା କେନ୍ଦ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯିବ। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନା, ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର, ସହରୀ କେନ୍ଦ୍ର, ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଥବା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇପାରେ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏହି ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରାଥମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ତିନି କୋଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ, ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାୟ ୨୭ କୋଟି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି।

Comments
Loading...