ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ କଂଗ୍ରେସ; ବଞ୍ଚିବା ଅସମ୍ଭବ: ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜସ୍ଥାନରେ ଲାଗିରହିଛି ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା । ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରତି ଦେଇଛି କଟୁ ଟିପ୍ପଣୀ । ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ନେତା ରାଘବ ଚଧ୍ଧା କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଏବେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଅଛି । ଏଥିରୁ କଂଗ୍ରେସ କେବେ ବି  ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଦେଶରେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ରାଘବ କହିଛନ୍ତି । ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି  ନେତା ରାଘବ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସର ଭବିଷ୍ୟତ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହା ଏହି ଦେଶ କଂଗ୍ରେସଠାରେ ଭବିଷ୍ୟତ ଦେଖିପାରୁନାହିଁ ।  ତାଙ୍କ ଦଳ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି  “ସତେଜ ରକ୍ତ ଏବଂ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନକାରୀ ଶକ୍ତି ସହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଏବଂ ବିକଳ୍ପ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ।

ସମଗ୍ର ଭାରତ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏକ ରାଜନୈତିକ ନାଟକ ଦେଖୁଛି । ଏହି ପ୍ରକାରର କୁତ୍ସିତ ରାଜନୀତି ଦେଖି ଆମ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଏହି ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ଉପୁଜିଛି ଓ ସାରା ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଯେଉଁଠି ମହାମାରୀରୁ ବାହାରିବାକୁ ବାଟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ସେଠି କିଛି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଅସନା ଖେଳ ଖେଳୁଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏବେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରହିଛି । ଏହି ଦଳର ବଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା କ୍ଷୀଣ, କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପୀ, ହାଇଡ଼୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ବିନ, ରେମଡ଼େସିଭର ଏହି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଅବଶ୍ୟମ୍ଭାବୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକି ପାରିବ ନାହିଁ । ଆମ ଦେଶର ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଭାରତର ଭୋଟରମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖିତ । ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସର ଅସନା ରାଜନୀତି ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ କାହାକୁ ଭୋଟ ଦେବେ ସେଥିଲାଗି ମନ ସ୍ଥିର କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ଭବିଷ୍ୟତ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହା ଦେଶକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଯେଉଁ ଦଳ ନିଜେ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ, ସେହି ଦଳ ଦେଶକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିକୁ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...