କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ କମ୍ କରୁଥିବା ଔଷଧରେ ୫ ଦିନରେ ଭଲ ହେବ କରୋନା

ଇସ୍ରାଏଲ : କରୋନା ଭୁତାଣୁ ଟିକା ଏବଂ ଔଷଧ ପାଇଁ ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାପୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି। ସମସ୍ତ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଔଷଧ ଏବଂ ଟିକା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନୂତନ ସୂଚନା ମାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ହ୍ରାସ କରୁଥିବା ଔଷଧରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ ପାରିବ।

ପ୍ରଫେସର ୟାକୋଭ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ବେଞ୍ଜାମିନ୍, Image : aajtak

ଜେରୁଜେଲମ ହିବ୍ରୁ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ୟାକୋଭ ନାହମିଆସ୍ ଏବଂ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଆଇକନ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିସିନର ଡକ୍ଟର ବେଞ୍ଜାମିନ୍ ଟେନୋଭର ଗତ ତିନିମାସ ଧରି କରୋନା ଔଷଧ ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। ଲ୍ୟାବରେ କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ-ହ୍ରାସକାରୀ ଔଷଧ ଫେନୋଫିବ୍ରେଟ୍ (ଟ୍ରିକୋର) ବହୁତ ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି।
ପ୍ରଫେସର ନାହମିଆସ୍ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ଟେନୋଭର ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ କରୋନା ଭୁତାଣୁ କିପରି ରୋଗୀର ଫୁସଫୁସକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ସେ ବିଷୟରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିଲେ। ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଭୂତାଣୁ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ରର ନିୟମିତ ଜଳିବାକୁ ରୋକିଦେଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ଚର୍ବି ଫୁସଫୁସ କୋଷରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ।
ଡେଲି ମେଲ୍ ଏବଂ ମେଡିକାଲ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଡଟ୍ କମ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରୀୟ କରୋନା ରୋଗୀମାନେ କାହିଁକି ଅଧିକ ବିପଦ ବର୍ଗରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ତାହା ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ।

Image Source : aajtak

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଫେନୋଫିବ୍ରେଟ୍ ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ଫୁସଫୁସ କୋଷରୁ ଅଧିକ ଚର୍ବି ଜାଳେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ନିଜର ପୁନଃଉତ୍ପାଦନରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥାଏ। ପରୀକ୍ଷାଗାରରେ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ମାତ୍ର ୫ଦିନର ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଏହି ଭୂତାଣୁର ଅନ୍ତ ଘଟିଥିଲା। ତେଣୁ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ କମ୍ କରୁଥିବା ଔଷଧରେ କରୋନା ଭଲ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦ୍ବୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

 

Comments
Loading...