MEllora 950×100

ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଟ୍ରେନସେଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଚାଇନା କମ୍ପାନୀ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା

ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ପ୍ରାୟ ୧ ହଜାର ୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୪୪ତମ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଟ୍ରେନ୍ସେଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଏକ ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଏକ ଭାରତୀୟ ଫାର୍ମର ବିଡକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ହେଭି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାର୍ଲସ ଏବଂ ମେଧା ସର୍ଭୋ ଡ୍ରାଇଭସର କେବଳ ଦୁଇଟି ବୈଧ ବିଡ୍ ଅଛି। ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟ୍ରେନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ପାଇଥିବା ମେଧା ସର୍ବନିମ୍ନ ବିଡ୍ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ବେଜିଂ ସ୍ଥିତ ସିଆରସିସି ୟଙ୍ଗଜୀ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ହରିୟାଣାରେ ଏହାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଥିବା ଭାରତର ପାୟୋନିଅର୍ ଫିଲ୍-ମେଡ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ମିଳିତ ଭାବେ ଆବେଦନ କରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣ ଖେଳାଳି ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ରେଳବାଇ ଏହି ଟେଣ୍ଡରଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଚାରି ସପ୍ତାହ ସମୟ ନେଇଥିଲା। ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଟେଣ୍ଡର କମିଟି ବିଡର ବୈଧତା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ।

ତେବେ ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ସେଟ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସିଆରସିସି ପାୟୋନିଅର୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ କ୍ରୟ ଚୁକ୍ତିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ସର୍ତ୍ତ ରହିଥିଲା।

Comments are closed.