ଚୀନର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ଯେ କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ

ସୀମାନ୍ତରେ ଚୀନ-ଭାରତ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ଆଲୋଚନା ହେଉଛି, ମାତ୍ର ଏହାର କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବାହାରି ପାରୁନାହିଁ । ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ଓ ବିଯୁକ୍ତ ୧୦ରୁ ୧୫ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଶୀତଳତାରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ସୀମାନ୍ତରେ ଜଗି ବସିଛନ୍ତି । ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ଦେଶ ସେନାକୁ ​‌ଯେ କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀକୁ ପ୍ରକୃତ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।  ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା  ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବଧିରେ, ଯେଉଁଠାରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ସେନାଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲା । 

୨୦୨୧ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ମିଲିଟାରୀ କମିଶନ (ସିଏମସି) ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆଦେଶରେ ସି ଜିଙ୍ଗପିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ଯେ କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।  ପ୍ରକୃତ ଯୁଦ୍ଧର ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଲିମ ଦେଇ ତୁମର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କର, ଯାହାଫଳରେ ଯେ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିବ |

ସାଉଥ ଚାଇନା ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଙ୍ଗପିଙ୍ଗ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଚାଇନା (ସିପିସି) ର ସାମରିକ ୟୁନିଟ୍ ପିଏଲ୍ଏ ଜୁଲାଇ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।  ଅଭ୍ୟାସ ସମୟରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସିମୁଲେସନ୍ ଏବଂ ଡ୍ରିଲ୍ସରେ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ୨୦୧୨ ଶେଷରେ ସିଏମସିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରଠାରୁ, ସି ସର୍ବଦା ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଚୀନ ସେନା ପିପୁଲସ ଲିବରେସନ ଆର୍ମିକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ସୀମା ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାପରେ ଚୀନ୍ ଡିସେମ୍ବରରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ରାଡାର, ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଟି -୯୦ ଏବଂ ଟି -୭୨ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ତୋପ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମରିକ ଯାନକୁ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନକୁ ପରିବହନ କରିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ଉପରେ ଗତ ନଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି । 

Comments
Loading...