ବାରମ୍ବାର ପରାଜୟରେ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ କଂଗ୍ରେସ; ବଦଳିବେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟର ମୁଖିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାରମ୍ବାର ପରାଜୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଚଳିତ କରିଛି । ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ରଣନୀତି ପରିବର୍ତନ କରିବ । ଦଳକୁ ବିଜୟ ଦେଇ ପାରୁ ନ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ନେତାମାନଙ୍କୁ ବଦଳାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରୁଥିବା ନେତାମାନଙ୍କୁ ବିିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ସଭାପତି ରୂପେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବ ।   କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଦଳୀୟ ନେତୃତ୍ବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।  ବାରମ୍ବାର ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଦଳ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସାଂଗଠନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବ।

ଦଳ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜରାଟ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନୂତନ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ନିଯୁକ୍ତ କରିପାରେ ।  ଏହା ସହିତ ଦଳ ବିହାର ସଂଗଠନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି, କାରଣ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ କଂଗ୍ରେସ ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳ ମଧ୍ୟ ପରାଜିତ ହୋଇଛି ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି କମଲ ନାଥ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ଛାଡିବାକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି । ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନେତାମାନେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ କମଲ ନାଥଙ୍କୁ ଏଆଇସିସିରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଜରାଟ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଅମିତ ଚାୱଡା ମଧ୍ୟ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପରେ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗ୍ରେଟର ହାଇଦ୍ରାବାଦ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ (ଜିଏଚଏମସି) ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳର ପରାଜୟର ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରି ତେଲେଙ୍ଗାନା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଉତ୍କଳ କୁମାର ରେଡ୍ଡୀ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।

Comments
Loading...