MEllora 950×100

ନୂଆ ବଜେଟରେ ନୂଆ ଆଶା; ପୁନର୍ଜୀବିତ ହେବ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି : ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ

ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରେ ଜାତୀୟ ବଜେଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ଆଗତ ହେବାକୁ ଥିବା ବଜେଟ ଦେଶର ଆର୍ଥନୀତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ଼ କରିବ ବୋଲି ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ । ବଜେଟରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ସହ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦୃଢ଼ୀଭୂତ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ମଙ୍ଗଳବାର ବିଭିନ୍ନ ଆର୍ଥିକ ଓ ପୁଞ୍ଜିବଜାର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଅବସରରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ । ଆସନ୍ତା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ଇଙ୍ଗିତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ଼-୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ବାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବାର ଆଶା ରହିଛି । ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚର ଗତି ବଜାୟ ରଖିବୁ। କାରଣ ସେହି ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ଯାହା ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରୁ ଯେ ଗୁଣକର୍ତ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିର ପୁନର୍ଜୀବନ ସ୍ଥାୟୀ ରହିବ । ମୁଁ ସଚେତନ ଯେ ଆଗାମୀ ବଜେଟରେ ଏକ ସ୍ପନ୍ଦନ ରହିବ ଯାହା ଅର୍ଥନୀତିର ପୁନର୍ଜୀବନ, ​​ସ୍ଥାୟୀ ପୁନର୍ଜୀବନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ।

ସରକାରଙ୍କ ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିନିଯୋଗର ଗତି ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁ ଗତି କରିବ ଏବଂ ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଥିବେ ସେ ସବୁ ଆନ୍ତରିକତାର ସହ ନିଆଯିବ। ସରକାର ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ୧.୧୦  ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଆର୍ଥିକ, ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସର୍ବସାଧାରଣ ଅଫର୍ (ଆଇପିଓ) ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଅଫର (OFS) ମାଧ୍ୟମରେ ୧୦୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିଛି ।

ସୀତାରମଣ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୦-୨୧ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ଆକଳନରେ ୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିଲା, ମାତ୍ର ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇ ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କରାଯାଇଛି । ନଭେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ୯.୦୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୬୮% ଅଧିକ ବୋଲି ନିର୍ମଳା କହିଛନ୍ତି ।

ତେଣୁ ୨୦୨୦-୨୧ ଏକ ଅସାଧାରଣ ବର୍ଷ ବୋଲି ସ୍ବୀକାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଏହାର ଭରଣା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ହେବ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ  ସିପିଏସ୍ଇ ମାଧ୍ୟମରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଜାତୀୟ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଣ୍ଠି (NIIF) ବିଦେଶରୁ ପାଣ୍ଠି ଆକର୍ଷିତ କରିବାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

Comments are closed.