ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନରେ ହୋଇପାରେ ନିର୍ବାଚନ!

ତ୍ରିପୁରା, ଆସାମ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଂଚଳ ରାଜ୍ୟ ସହ ତେଲେଙ୍ଗାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ବିଜେପିର ଅଣ-ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାଭାଷୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ଏବେ ଜୋରଦାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏହାର କିଭଳି ମୁକାବିଲା କରିବେ ତାହା ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ। ନିକଟରେ ବିଜେପିରେ ଦୁଇ ନମ୍ବର କୁହାଯାଉଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗସ୍ତ ମମତାଙ୍କୁ ଅସ୍ଥିର କରିଛି। ଗସ୍ତର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ, ଡିସେମ୍ବର ୨୯ରେ, ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ରାଲି ଏବଂ ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ ଜନସମ୍ପର୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କୁହାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜନୈତିକ ହିଂସା ଯୋଗୁଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ପାଇଁ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଦାବି ମଧ୍ୟ ଜୋର ଧରିଛି। ଟିଏମସି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନଡ୍ଡା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କୈଳାଶ ବିଜୟଭର୍ଗିଆଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଆଠ ଜଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ବିଜୟଭର୍ଗିଆ ନିଜେ ଅନ୍ୟ ନେତାଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶାସନ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଜଣେ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରାୟ ୧୨୫ ଜଣ ବିଜେପି କର୍ମୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୨୦୧୮ ପଂଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​୨୪ଟି ଡଜନ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା। ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ହିଂସା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ୧୯୪୬ ମସିହାରେ ଜିନ୍ନାଙ୍କ ଆହ୍ୱାନରେ ଭାରତ ବିଭାଜନ ନାମରେ ରାଜ୍ୟ ୪ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା। କ୍ରମାଗତ ରାଜନୈତିକ ହିଂସା ଯୋଗୁ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ନିର୍ବାଚନ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମମତା ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ୧୮ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଜୟ ସହ ରାଜ୍ୟରେ ନିଜର ପ୍ରବେଶ ସ୍ଵୟସ୍ଥ କରିଛି। ଦଳ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ। ପୂର୍ବରୁ ଅମିତ ଶାହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଏକ ରାଲି ଏବଂ ରୋଡ୍ ସୋ ଆୟୋଜନ କରି ଏକ ପ୍ରକାର ନିର୍ବାଚନ ବିଗୁଲ ବଜାଇଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଟିଏମସିର ଜଣାଶୁଣା ନେତାଙ୍କ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବା ମଧ୍ୟ ମମତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବିଜେପି ୭୫ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରୁଛି। ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାପରେ ସେଠାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଥିବା ବିଜେପି ପାଇଁ ରାସ୍ତା ସହଜ ହେବ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ପାଖାପାଖି ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲମାନ ଭୋଟ ରହିଛି ତେବେ ଲୋକମାନେ ଏବେ ଚାକିରି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ସମର୍ଥନ ନୁହେଁ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଜାତୀୟ ନାଗରିକ ରେଜିଷ୍ଟର ଲାଗୁ ନକରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରି କୈଳାଶ ବିଜୟଭର୍ଗିଆ ଦିଦିଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାର ଲାଭ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ କୋଟି ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି, ଜନଜାତି ଏବଂ ମାଲୁଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସକୁ ହଟାଇବା ବିଜେପି ପାଇଁ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ। ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଲଢ଼ୁଥିବା ମମତାଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଦୂର କରିବା ଦଳ ପାଇଁ ଏକ କଷ୍ଟକର ପଦକ୍ଷେପ ହୋଇପାରେ। ମମତା ୨୩ ବର୍ଷ ଧରି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଶାସନ କରୁଥିବା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟମାନଙ୍କୁ ଶାସନରୁ ହଟାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ମମତା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭଣଜାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛି ଯେ ତାଙ୍କ ଭଣଜା ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ସୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କିଛି ବିଧାୟକ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଦଳରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣ ନେତା ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ନେତା ଭାବରେ ନୁହେଁ, ସଂଖ୍ୟା ଭାବରେ ମୂଲ୍ୟବାନ କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଟିଏମସିର କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଯଦି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶାସନ ଲାଗୁ କରି ଏହାର ରାସ୍ତା ସହଜ ହେବ ବୋଲି ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହିପରି ଭାବିବା ମଧ୍ୟ ଭୁଲ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା ମମତାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିପାରେ। ଏହା ମମତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଭୋଟରଙ୍କ ସହାନୁଭୂତି ଦେଇପାରେ। ମମତାଙ୍କ ସହ ଲଢେଇ ପାଇଁ ବିଜେପିର କୌଣସି ଜଣାଶୁଣା ସ୍ଥାନୀୟ ବଙ୍ଗାଳୀ ନେତା ନାହାନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅମିତ ଶାହା, ଜେପି ନଡ୍ଡା ଏବଂ କୈଳାଶ ବିଜୟଭର୍ଗିଆଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦିତା କରିବା ଏଲ ପ୍ରକାର ବାଧ୍ୟବାଧକତା ହୋଇପାରେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି ହେଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବାହାର ଲୋକ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେବେ ଯାହା ମମତାଙ୍କ ପଥକୁ ସହଜ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ। ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଏବଂ ସାମ୍ବିଧାନିକ ସଙ୍କଟ ବିଷୟରେ ସେ କହିଥିଲେ। ଏହା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସେପରି କୌଣସି ଘଟଣା ଘଟିନାହିଁ ତେଣୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ କରିବା ଉପରେ ଆଉ ଥରେ ଚିନ୍ତା କରାଯାଇପାରେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଅଧୀନରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ କି ନାହିଁ, ସମୟ କହିବ, କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଦିଦିଙ୍କ ଦାଦାଗିରିଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେବା ସହଜ କଥା ନୁହେଁ।

Comments
Loading...