ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଜାରି,ଦରଭଙ୍ଗାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ମୋଦୀ

ବିହାରକୁ ଲୁଟିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ଭୋଟର ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି

ଦରଭଙ୍ଗା : ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଜାରି ରହିଛି। ସକାଳ ୭ଟାରୁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦିନ ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ୧୮.୪୮ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି। ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ମତଦାନ ଚାଲିଛି। ରାଜ୍ୟର ୧୬ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୭୧ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଆଜି ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।

Photo Courtesy : ANI

ଆଜିର ନିର୍ବାଚନରେ ୨ କୋଟି ୧୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ୧ ହଜାର ୬୬ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସ୍ଥିର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଠ ଜଣ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରେମ କୁମାର, ରାମ ନାରାୟଣ ମଣ୍ଡଳ, ଜୟ କୁମାର ସିଂହ, କୃଷ୍ଣ ନନ୍ଦନ ବର୍ମା, ଶୈଳେଶ କୁମାର, ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ନିରାଲା, ବିଜୟ କୁମାର ସିହ୍ନା ଏବଂ ବ୍ରିଜ କିଶୋର ବିନ୍ଦଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହେବ। ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତନ୍ ରାମ ମାନଝି ଇମାମଗଂଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ଏନଡିଏ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି। ଆରଜେଡି ପୂର୍ବତନ ବାଚସ୍ପତି ଉଦୟ ନାରାୟଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ମାନଝିଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଛିଡ଼ା କରାଇଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୨ୟ ଓ ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ସରଗରମ୍ ହୋଇ ଉଠିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦରଭଙ୍ଗାରେ ଆୟୋଜିତ ନିର୍ବାଚନ ସଭାରେ ସେ ପରୋକ୍ଷରେ ଆରଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ହେଉଛି ସମାଜକୁ ଭାଗ ଭାଗ କରି ଶାସନ କରିବା, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ତାଲିମ ହେଉଛି କମିଶନ ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ, ସେମାନେ ବିହାରର ସ୍ୱାର୍ଥ ନେଇ କଦାପି ଚିନ୍ତା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।
ବିହାରର ଲୋକମାନେ ଏହା କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ – ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ବିହାରରେ ଜଙ୍ଗଲ ରାଜ ଆଣିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବେ। ବିହାରର ଲୋକମାନେ ବିହାରକୁ ଲୁଟ୍ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ସ୍ଥିର କରି ନେଇଛନ୍ତି। ବିହାରର ଲୋକମାନେ ଏହି ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ରାଜ୍ୟର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଥିବା  ଲୋକମାନଙ୍କୁ  ହରାଇବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।
ଦରଭଙ୍ଗା ସମେତ ମିଥିଳାଞ୍ଚଳର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶରେ ଆପଣ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ। ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ କରିଥିବା ଶପଥକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବିହାରର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ, ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ବିହାର ଗଠନ ପାଇଁ ଏହି ଶପଥ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ସରକାରରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କର ମନ୍ତ୍ର ଥିଲା ଅର୍ଥ ହଡପ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ କରିବା। ସେ କମିଶନ ଶବ୍ଦକୁ ଏତେ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଯେ ସେ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରିନଥିଲେ। ମିଥିଳାଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା କୋଶି ସେତୁ ସହିତ କ’ଣ ହେଲା, ଆପଣମାନେ ମୋଠାରୁ ଅଧିକ ଜାଣିଛନ୍ତି। ୨୦୦୩ରେ, ଯେତେବେଳେ ଅଟଳଜୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ନୀତୀଶଜୀ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏହି ମହାସେତୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ କାମ ମନ୍ଥର ହୋଇଗଲା। ଏନଡିଏ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ଏବଂ ଏଠାରେ ନୀତୀଶଙ୍କ ସରକାର ଯୋଗୁ କୋଶି ମହାସେତୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗକୁ ବଢିଲା। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇଲି।

Comments
Loading...