କହୁଥିବା କଥା ଖବର ହୋଇ ଛପାଯାଉଛି; ତେଣୁ ଲୋକ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ କଥା କହୁଛନ୍ତି: ନୀତିଶ କୁମାର

ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ବିହାର ରାଜନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି ବିବାଦ-ବିସମ୍ବାଦ । ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ ନେତା ତେଜସ୍ବୀ ଯାଦବ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବାବେଳେ ଆରଜେଡ଼ିର ଜଣେ ନେତା ତେଜସ୍ବୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଛାଡ଼ିଲେ ନୀତିଶଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଟୀକା ପ୍ରଦାନକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜେଡ଼ିୟୁ ନେତା ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶକୁମାର ବିରୋଧୀଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ କରି ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହୁଥିବା ନିରର୍ଥକ କଥା ଖବର ହୋଇ ଛପୁଛି, ତେଣୁ ସେମାନେ ଯାହା ପାରି ତାହା କହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ନୀତିଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ।

ଟୀକାକରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିଶକୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଟୀକା ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହାର ବଣ୍ଟନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଟୀକା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୂର୍ବତନ ୟୁପି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଯେଉଁ ‘‘ବିଜେପି ଟୀକା’’ କଥା କହିଛନ୍ତି ତାହାକୁ ନୀତିଶ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ରହିବା ପାଇଁ କିଛି ଲୋକ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ କଥା କହିଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ନୀତିଶ କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି । ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, “କିଏ କ’ଣ କହୁଛି, ମୁଁ ଏଥିରେ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହେଁ। କାହାର କିଛି କହିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ଖବର କହିବା ଦ୍ୱାରା ମୁଦ୍ରିତ ହୁଏ, ଏହି କାରଣରୁ କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତି।”

ତେବେ ବିହାର ସରକାର ଟୀକାଦାନକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ନୀତିଶକୁମାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିୟମାବଳୀ ଅନୁସାରେ ଟୀକା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଥ​‌ମେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଏହାପରେ ପୁଲିସ, ପ୍ରଶାସନ ଓ ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯିବ ।  ଦେଶରେ କରୋନା ଟୀକା ବହୁ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ। ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟିକା ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ତଥା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ଯେତେବେଳେ ବି କୋଭିଡ଼ ଟୀକା ବିହାରକୁ ଆସିବ ତାହାକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ବିତରଣ କରାଯିବ । ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ବାହ୍ୟରେଖା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା କେଉଁଠାରେ ରଖାଯିବ, ଏହାକୁ କିପରି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ଏବଂ କେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ ସେନେଇ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ହେଉଛି। ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ବିହାରରେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ କରାଯିବ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ କରୋନା ଟୀକାକୁ ୨ରୁ ୮ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ତାପମାନ ମଧ୍ୟରେ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ବିହାରରେ ଏହାକୁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ନୀତିଶ ପ୍ରଶାସନ ବେଶ୍ ଉଳ୍ଲେଖନୀୟ ଓ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ରମ୍ଭ କରିବେ

Comments
Loading...