ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟର ୨ କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍‌, ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରୀ ପାଇଁ ଡାର୍କ ୱେବ୍‌ରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିଛି ହ୍ୟାକର

ବାଙ୍ଗାଲୋର : ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟର ୨ କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଲିକ ହୋଇଛି। ସାଇବର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଫାର୍ମ ସାଇବଲ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ହ୍ୟାକର ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟର ୨ କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟ  ପ୍ରାୟ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଡାର୍କ ୱେବରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିଛି। ଏନେଇ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ସାଇବର କ୍ରାଇମ ସେଲରେ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାଇବର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ  ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି।

ସାଇବର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଫାର୍ମ ସାଇବଲ ତାଙ୍କ ବ୍ଲଗରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାର୍କୱେବର ନିୟମିତ ମନିଟରିଂ ସମୟରେ ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ସାଇବର କ୍ରାଇମ ବଜାରରେ ବିଗ୍ ବାସ୍କେଟର ଡାଟାବେସ୍ ଟେଣ୍ଡର ଦେଖିଥିଲେ। ଏହି ତଥ୍ୟ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା । ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ‘ମେମ୍ବର ମେମ୍ବର’ ନାମକ ଏକ ଡାଟାବେସର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା । ଏହି SQL ଫାଇଲର ଆକାର ପ୍ରାୟ ୧୫ ଜିବି ଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୨୦ ମିଲିୟନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ୨ କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ତଥ୍ୟ ରହିଥିଲା ​​।

କେଉଁ ସୂଚନା ଲିକ୍ ହୋଇଛି

ସାଇବଲ୍ ତାଙ୍କ ବ୍ଲଗରେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟରେ ନାମ, ଇମେଲ୍ ଆଇଡି, ପାସୱାର୍ଡ, ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର, ଆବାସିକ ଠିକଣା, ଜନ୍ମ ତାରିଖ, ଅବସ୍ଥାନ ଏବଂ ଲଗଇନ୍ ର IP ଠିକଣା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଯଦିଓ ସାଇବଲ୍ ଦ୍ୱାରା ପାସୱାର୍ଡ ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟରରେ ଏକ ଲଗଇନ୍ SMS ରେ OTP ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ନୂତନ ପାସୱାର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଏ । ସାଇବଲ କହିଛି ଯେ ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟର ତଥ୍ୟ ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ରେ ଲିକ୍ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏନେଇ ତୁରନ୍ତ କମ୍ପାନୀ ପରିଚାଳନାକୁ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ ସମ୍ବନ୍ଧୀତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା କହିଲା କମ୍ପାନୀ

ବିଗ୍ ବ୍ୟାସ୍କେଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ସୂଚନା ଲିକ୍ ହୋଇଛି। ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି  ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ତୁରନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ କମ୍ପାନୀ ସାଇବର କ୍ରାଇମ ସେଲରେ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିବା କଥାକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ଏବଂ ବିଶ୍ଵସନୀୟତାକୁ ଏହାର ପ୍ରାଥମିକତା ଭାବରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଏବଂ ଦାବି କରିଛି ଯେ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ଇତ୍ୟାଦି ଗୋପନୀୟ ତଥ୍ୟ ଏହାର ଡାଟା ଷ୍ଟୋରରେ ଗଚ୍ଛିତ ରୁହେନାହଁ। ତେଣୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହ ସମ୍ବନ୍ଧୀତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଛି।

ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟରେ ରହିଛି ଚାଇନାରେ ଆଲିବାବା କମ୍ପାନୀର ଅଂଶଧନ

ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟ କମ୍ପାନୀରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଚାଇନାରେ ଆଲିବାବା କମ୍ପାନୀର ଅଂଶଧନ। ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିବା ବିଗ୍‌ବାସ୍କେଟ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍‌ର ଆଲିବାବା ଗ୍ରୁପ୍, ମିରା ଆସେଟ୍-ନାଭର୍ ଏସିଆ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଣ୍ଠି ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶ୍ ସରକାରୀ ମାଲିକାନା ସିଡିସି ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା।

ଡାର୍କ ୱେବ କଣ ?

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଜଗତର ଅପରାଧକୁ  ଡାର୍କ ୱେବ୍ କୁହାଯାଏ । ଏଥିରେ ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଲୋକଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍ / ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ, ଇ-ମେଲ୍ ଠିକଣା, ଲୋକଙ୍କ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର, ଡ୍ରଗ୍, ନକଲି ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସହଜରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଏଠାରେ ବହୁତ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ । ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଯେଉଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରୁଛେ ତାହା ଏକ ବହୁତ ଛୋଟ ଅଂଶ । ଲୋକମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟର ବଡ଼ ଅଂଶକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ,ଯେପରି ଡାର୍କ ୱେବ ।

Comments
Loading...