ଚା’ କରିସାରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଉଛନ୍ତି କି ଟି-ବ୍ୟାଗ୍? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେତେ ଉପକାରୀ

ସାଧାରଣତଃ ଆପଣ ବହୁବାର ବିଶେଷ କରି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଚା’ ପିଇବା ପାଇଁ ଟି-ବ୍ୟାଗ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରିଥିବେ। ବ୍ୟବହାର ପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଫୋପାଡ଼ି ଦେଉଥିବେ। ହେଲେ କ’ଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି, ଚା’ ପିଇ ସାରିବା ପରେ ଅଦରକାରୀ ଭାବି ଫୋପାଡ଼ି ଦେଉଥିବା ଏହି ଟି-ବ୍ୟାଗ୍ ଆମର କେତେ ଉପକାର କରିଥାଏ? ଚା’ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ଟି-ବ୍ୟାଗ୍ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା, ରାମ୍ପୁଡ଼ି ହେବା, କ୍ଷତ, ଜଳାପୋଡ଼ା ଆଦି ସମସ୍ୟାରୁ ଉପଶମ ଦେବାରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଟି-ବ୍ୟାଗ୍ରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ୍, ଫ୍ଲାଭୋନଏଡ୍ସ, ଟାନିନ୍ସ, ପୋଲିଫେନୋଲ୍ସ, ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରି ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ସେପ୍ଟିକ୍ ଆଦି ଗୁଣ ରହିଥିବାରୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଟି-ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କଲେ କି ଲାଭ ମିଳିବ –

-ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଜଳାପୋଡ଼ା ହେଲେ ଏହାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଟି-ବ୍ୟାଗ୍ ବହୁତ ଫଳପ୍ରଦ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଟି-ବ୍ୟାଗକୁ ଗରମ ପାଣିରୁ ବାହାର କରି ଥଣ୍ଡା ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇ କିଛି ସମୟ ସେଠାରେ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ।
-ରାମ୍ପୁଡ଼ି ହେଲେ କିମ୍ବା କୁଣ୍ଡେଇ ହେଲେ ବହୁତ ରକ୍ତ ବାହାରିଥାଏ। ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଟି-ବ୍ୟାଗ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହା ତ୍ୱଚାରେ ହୋଇଥିବା ରାମ୍ପୁଡ଼ା ଚିହ୍ନକୁ ବହୁତ ଜଲଦି ଠିକ୍ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଥିବା ଟାନିନ୍ କ୍ଷତରୁ ବାହାରୁଥିବା ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ରୋକିଥାଏ।
-ଦାନ୍ତମାଢ଼ିରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିଲେ, ଆପଣ ଦାନ୍ତମାଢ଼ି ଉପରେ ଥଣ୍ଡା ଟି-ବ୍ୟାଗକୁ କିଛି ସମୟ ରଖନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ବାହାରିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଫୁଲା ମଧ୍ୟ କମିଯିବ।
-ଟି-ବ୍ୟାଗରେ ଥିବା ଟାନିକ୍ ଏସିଡ୍ ଦ୍ବାରା ଭାତୁଡ଼ି ଭଲ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଭାତୁଡ଼ି ଶୀଘ୍ର ଶୁଖିଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଗରମ ଟି-ବ୍ୟାଗକୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାତୁଡ଼ି ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ।
-ଆଖି ତଳ ଫୁଲା କମିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଟି-ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ ଗରମ ପାଣିରେ ବତୁରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ସାମାନ୍ୟ ଥଣ୍ଡା ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ଦୁଇ ଆଖି ଉପରେ ଅତି କମ୍‌ରେ ୨୦ ମିନିଟ୍ ଯାଏ ରଖନ୍ତୁ। ଏମିତି କଲେ ଫୁଲା କମିଯିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.