ବରତୁଣ୍ଡାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ମହୋତ୍ସବ

ବରଗଡ଼ : ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପାଇକମାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବରତୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ମହାସମାରୋହରେ ଜଗତ ଜନନୀ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ମହୋତ୍ସବଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଥମେ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଅଙ୍ଗ ନଦୀରୁ ଯଥା ରୀତିନୀତି ସହ ପୂଜା ବିଧି କରି ପୂର୍ଣ୍ଣ କଳସ ଆଣି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।

ପଣ୍ଡିତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସଙ୍କ ତତ୍ତ୍ଵାଧାନରେ ପୂଜା କର୍ତ୍ତା ରୂପେ କନ୍ଦର୍ପ ବଛା ଓ ତାଙ୍କ ସହ ଧର୍ମିଣୀ ଭାଗ୍ୟ ଲତା ହେର୍ଣା ସମ୍ପାଦନା କରୁଛନ୍ତି । ମନୋରଞ୍ଜନ ନିମିତ୍ତ ନାଟ୍ୟକାର ଲଳିତ ଜଗତଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ମୁରସୁର ଦରବାର,  ସୁମୁଦ୍ର ମସ୍ଥନ, ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଯୁବ ନେତା ଜିଲା ପରିଷଦ ବିଶ୍ଵନାଥ ବଗ୍ ସମେତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବେଣୁଧର ସାହୁ , କୁନା ଗୀର୍ଣା, ରୁକ୍ମଣ ଧରୁଆ , ତ୍ରିଲୋଚନ ହେର୍ଣ୍ଣା,ସୁଶାନ୍ତ ହେର୍ଣ , କୁଲଦେବ ଦାଉ , ସତ୍ୟ ହେର୍ଣ୍ଣ। , ପ୍ରଶାନ୍ତ ବଗ୍ , ସୁମନ୍ତ ବାଗ୍ , ପ୍ରଦୀପ ପଟ୍ଟନାୟକ , ଟଙ୍କଧର ପୋଡ଼, ବନମାଳୀ ବିନାଟ ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ତତ୍ତ୍ଵାବଧାନରେ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଅଞ୍ଚଳ ବେଶ ଉତ୍ସାହ ଉଦ୍ଦୀପନା ଲାଗି ରହିଥିବା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହି ମହୋତ୍ସବ ଚାରି ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାସହ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରବଚନ ସହ ‘ ମୁରା ସର ଦର୍ ବାର’ , ଅପେରା ନାଟକ ଆଦି ମନୋରଞ୍ଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବାପାଇଁ ସ୍ଥିରୀକୃତ ହୋଇଥିବା କମିଟି ତରଫରୁ ଜଣା ଯାଇଛି ।

Comments
Loading...