ବିଶ୍ୱ ଫୁସଫୁସ ଦିବସରେ ଜନସଚେତନତା

ଆଠଗଡ :  ବ୍ରହ୍ମପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧିନ ମେଘା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେକ୍ଟରରେ ସମୂହ ଗାଁ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଶନିବାର ବିଶ୍ୱ ଫୁସ୍‍ଫୁସ୍‍ ଦିବସ ଅବସରରେ ଯୋରନ୍ଦା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ଏକ ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସଂଯୋଜନା କରି ବରିଷ୍ଠ ବହୁମୁଖୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିଦର୍ଶକ ମହମ୍ମଦ ଅସଲମ ଶରୀରରେ ଫୁସ୍‍ଫୁସ୍‍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସମ୍ମାନିତ ବକ୍ତା ଭାବେ ଡାକ୍ତର ଚିରନ୍ତନମହାନ୍ତି ଯୋଗଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ଫୁସ୍‍ଫୁସ୍‍ ଜନିତ ରୋଗ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ସଂପ୍ରତି ବାୟୁ ପ୍ରଦୁଷଣ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବା ସହ ସିଓପିଡି, ଶ୍ୱାସରୋଗ, ଯକ୍ଷ୍ମା ଓ ଫୁସ୍‍ଫୁସ୍‍ କର୍କଟ ରୋଗରେ ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଏଥିପ୍ରତି ସଚେତନ ହେବା ସହ ତୁଣ୍ଡି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଓ ସବୁଜ ପରିବେଶରେ ରହିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଚାରା ରୋପଣ ଉପରେ ଶ୍ରୀ ଅସଲମ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହିତ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଫୁସଫୁସର ପରୀକ୍ଷା କରାଇନେବା ସହ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ମେଘା ସେକ୍ଟରର ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ, ଆଶାକର୍ମୀ ଓ ଗାଁ କଲ୍ୟାଣ ସମିତିର ସଦସ୍ୟ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ କରିବା ସହ ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

Comments
Loading...