MEllora 950×100

ଇନରହ୍ୱିଲ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଅଙ୍ଗଦାନ ସଚେତନତା

ଆଠଗଡ: ଆଠଗଡ ଇନରହ୍ୱିଲ କ୍ଲବ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ରବିବାର ଅଙ୍ଗଦାନ ଅଭିଯାନ ଲାଗି ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରାଯାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କ୍ଲବର ସଦସ୍ୟା ଅଙ୍ଗଦାନର ଆବଶ୍ୟକତା ଓ ଉପକାର ସଂପର୍କରେ ବୁଝାଇଥିଲେ । କ୍ଲବର ସଭାପତି ପୁଲିନ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କ୍ଲବର ସଦସ୍ୟାଗଣ ଓ ଅନ୍ୟ କିଛି ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ରାଜବାଟୀ ନଗରଠାରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସାହି ଓ ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା ମାଧ୍ୟମରେ କେଉଁମାନେ ଅଙ୍ଗଦାନ କରିପାରିବେ, କେଉଁ ଅଙ୍ଗଦାନ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନଦାନ ପାଇପାରିବେ ବା ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ସେ ସଂପର୍କରେ କ୍ଲବର ସଭାନେତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ମିଶ୍ର, ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟା ମଞ୍ଜୁଳା ଦାସ, କଳ୍ପଲତା ଦାଶ, ସଂପାଦିକା ଆଇନଜୀବୀ ଦୀପାଳି ଦାଶ, ମଞ୍ଜୁଲତା ମହାଳିକ, ରାଜେଶ୍ୱରୀ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଓ ସ୍ୱପ୍ନା ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ । କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବାର ୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଖିର ରେଟିନା ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟଜଣେ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୁନିଆର ଆଲୋକ ଦେଖିପାରିବେ ବୋଲି ସେମାନେ ବୁଝାଇଥିଲେ ।

ସେହିପରି ମସ୍ତିଷ୍କ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଅବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଚଳ ହେବା ପରେ ଏବଂ ଶରୀର ବଞ୍ଚି ରହିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହମତିରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରାଯାଇପାରିବ ଯାହାକି ଅନ୍ୟଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନଦାନ ପାଇ ପାରିବେ ବୋଲି କ୍ଲବର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଅଙ୍ଗଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ସେମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ।

Comments are closed.