୧୧ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଲଗିଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ହେଙ୍ଗୁ ବୃକ୍ଷ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୩୫ ହଜାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ହେଙ୍ଗୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତବର୍ଷରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେବ। ବିଶ୍ୱରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଙ୍ଗୁ କେବଳ ଭାରତରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଦେଶର ପ୍ରଥମ ହେଙ୍ଗୁ ବୃକ୍ଷ ଚଳିତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ରେ ଲାହୋଲର କ୍ୱାରିଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୧ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଏହି ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ହେଙ୍ଗୁ ମଞ୍ଜି ପାଲାମପୁରର ହିମାଳୟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାୟୋସମ୍ପ୍ଲେଡ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଲ୍ୟାବରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ହେଙ୍ଗୁ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଲାହୋଲ-ସ୍ପିତି ଜିଲାକୁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ହେଙ୍ଗୁ ଚାଷ କୃଷକଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପତ୍ୟକାରେ କେବଳ ୭ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହେଙ୍ଗୁ ବୃକ୍ଷ ଦିଆଯାଇଛି। ହିମାଳୟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାୟୋସମ୍ପ୍ଲେଡ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର କ୍ୱାରିଙ୍ଗରେ ପୂର୍ବତନ ଜେପି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରିଗିନ୍ ହେର୍ପାଙ୍କ ଚାଷ ଜମିରେ ଚାରା ରୋପଣ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେଙ୍ଗୁ ଚାଷ କରାଯାଇନଥିଲା। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ହେଙ୍ଗୁ ମଞ୍ଜି ଆଣି ଏଥିରୁ ଚାରା କରିବାର କୌଶଳ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ଦେଶରେ ହେଙ୍ଗୁର ବ୍ୟବହାର ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଶହ ଟନ୍ । ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ, ଉଜବେକିସ୍ତାନରୁ ୮ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଇରାନରୁ ୨ ପ୍ରତିଶତ ହେଙ୍ଗୁ ଭାରତ ଆମଦାନୀ କରୁଛି। ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପାଲାମପୁରର ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୬ଟି ପ୍ରକାରର ହେଙ୍ଗୁ ଉଦ୍ଭିଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ।

ହେଙ୍ଗୁ ଚାଷ ପାଇଁ ଲାହୋଲ୍ ଜଳବାୟୁ ଉପଯୁକ୍ତ

ବହୁ ବର୍ଷର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ, ଆଇଏଚ୍‌ବିଟି ଲାହୋଲ୍ ଉପତ୍ୟକାକୁ ହେଙ୍ଗୁ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ଲଦାଖ, କିନ୍ନୌର, ଜାନଜେଲିର ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟ ହେଙ୍ଗୁ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଜଣାଯାଇଛି। ହେଙ୍ଗୁ ଚାଷ ପାଇଁ ୨୦ ରୁ ୩୦ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାହୋଲ୍ ଉପତ୍ୟକାର ମାଡଗ୍ରା, ବିଲିଂ, କିଲଙ୍ଗ ଏବଂ କ୍ୱାରିଙ୍ଗର ୭ ଜଣ କୃଷକଙ୍କୁ ହେଙ୍ଗୁ ମଞ୍ଜି ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ହେଙ୍ଗୁ ଫସଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ଏହାର ଚେର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପରେ ଉଦ୍ଭିଦରେ ଥିବା ମଞ୍ଜି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ। ଅନୁଷ୍ଠାନର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ଅଶୋକ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିମାଳୟର ଉପର ଅଞ୍ଚଳ ଆସାଫୋଏଟିଡା ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ହେଙ୍ଗୁ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ହେଙ୍ଗୁ ଆମଦାନୀ କରୁଥିବା ଦେଶ ହେଉଛି ଭାରତ। ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ହେଙ୍ଗୁ ଉତ୍ପାଦନ ହେଲେ କୃଷକମାନେ ଭଲ ଲାଭବାନ୍ ହେବେ।

Comments
Loading...