କରୋନା ସମୟରେ ନିଯୁକ୍ତି ରେକର୍ଡ, ୩୬ ହଜାର ୯୫୦ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନିଯୁକ୍ତି

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଆଜିଠାରୁ ୩୬ ହଜାର ୯୫୦ ଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ‘ୟୁପି ୬୯ ହଜାର ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଡ୍ରାଇଭ’ ଅଧୀନରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ସହକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଏକ ସମାରୋହରେ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ନୂତନ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ଜନ ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଫଳ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି।

‘ମିଶନ ରୋଜଗାର’ ଅଧୀନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଅନଲାଇନ୍ ସମାରୋହ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ନିଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ନବ ନିଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ବେଳେ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଆଗରେ ବଡ଼ ଦାୟିତ୍ୱ ରହିଛି।

ଆଦିତ୍ୟନାଥ କହିଛନ୍ତି, ନୂତନ ନିର୍ବାଚିତ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱକୁ ନିଶ୍ଚୟ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍। କୋଭିଡ-୧୯ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡିବ ତେଣୁ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ପିତାମାତା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ନୂତନ ଏବଂ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ଗୋଟିଏ କପି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ରେ ୩୧ ହଜାର ୨୨୭ ଜଣ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ରେ ୩ ହଜାର ୩୧୭ ଜଣ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା।

Comments
Loading...