MEllora 950×100

ଫିଫା ବିଶ୍ବକପରେ ସବୁଠାରୁ ଡେଙ୍ଗା ଖେଳାଳୀ,ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ ଗୋଲରକ୍ଷକ ଆଣ୍ଡ୍ରିସ ନୋପର୍ଟ, ଉଚ୍ଚତା ୬ ଫୁଟ ୮ ଇଞ୍ଚ

ଦୋହା : ଫୁଟବଲରେ ଗୋଲରକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ସବୁବେଳେ ଗୁୁରୁତ୍ବ ବହନ କରିଥାଏ। ବିଶେଷ କରି ଗୋଲରକ୍ଷକମାନେ ଅଧିକ ଡେଙ୍ଗା ହୋଇଥାନ୍ତି। ଗୋଲରକ୍ଷକମାନେ ଡେଙ୍ଗା ହେବା ଦ୍ବାରା ବାର୍‌ ଉପରକୁ ହାତ ପାଇବା ସହିତ ଉଭୟ ପଟକୁ ଡାଇଭ ମାରି ବଲକୁ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। କାତାର ଫିଫା ଫୁଟବଲ ବିଶ୍ବକପ-୨୦୨୨ରେ ଏଭଳି ଜଣେ ଗୋଲରକ୍ଷକ ନଜରକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସର ଗୋଲରକ୍ଷକ ଆଣ୍ଡ୍ରିସ ନୋପର୍ଟ ଚଳିତ ଫିଫା ବିଶ୍ବକପରେ ସବୁଠାରୁ ଡେଙ୍ଗା ଖେଳାଳିର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୨.୦୩ ମିଟର ଅର୍ଥାତ ୬ ଫୁଟ ୮ ଇଞ୍ଚ ରହିଛି। ଯାହା ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପର ଅନ୍ୟତମ ଆକର୍ଷଣ ରହିଛି।
୨୮ ବର୍ଷୀୟ ନୋପର୍ଟ ୨୦୧୩-୧୪ରୁ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ ଜାତୀୟ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳି ଆସୁଛନ୍ତି। ୪୪ ନମ୍ବର ଜର୍ସି ପିନ୍ଧି ଖେଳୁଥିବା ନୋପର୍ଟ ସେନିଗାଲ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଦଳକୁ ବିଜୟୀରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେପରେ ସେ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି ଚାଲିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ପ୍ରି କ୍ବାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଗୋଲରକ୍ଷକ ଭାବେ ଚମତ୍କାର ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥିଲେ। ସେହିପରି ସର୍ବିଆର ଭାଞ୍ଜାମିଲିନକୋଭିକ୍‌ ସାଭିକ ୨.୦୨ ସେମି ସହ ସହ ଦ୍ବିତୀୟ ଓ ବେଲଜିୟମର ଥିବାଉଟ୍‌ କୋର୍ଟିଆସ ୨.୦୦ ସେମି ଉଚ୍ଚତା ସହ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମରକ୍କୋର ଇଲିଆସ ଚେୟାର ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପରେ ସବୁଠାରୁ ଗେଡା ଖେଳାଳି ରହିଛନ୍ତି। ମିଡଫିଲଡର ଇଲିଆସଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୧୬୪ ସେମି ରହିଛି। ଜାପାନର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ୟୁରି ସୋମାନ ୧୬୬ସେମି ଉଚ୍ଚତା ସହ ୨ୟ ଓ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ଆଲେକଜାଣ୍ଡ୍ରା ଗୋମେଜମ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି।

Comments are closed.