ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ; ଏକ ସଙ୍ଗେ ଶପଥ ନେଲେ ୯ ବିଚାରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ। ଏକ ସଙ୍ଗେ ଶପଥ ନେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୯ ଜଣ ନୂଆ ବିଚାରପତି। ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ୍‌ ଭେଙ୍କଟ ରମଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି। ୯ ନୂଆ ବିଚାରପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩ ଜଣ ମହିଳା ବିଚାରପତି ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। କରୋନା ନିୟମକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଅତିରିକ୍ତ ବିଲ୍ଡିଂ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର​‌ ସଭାଗାରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏତେ ବଡ଼ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ୯ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଶପଥ ପରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ସିଜେଆଇ ରମଣଙ୍କ ସମେତ ବିଚାରପତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୩କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୪ ଜଣ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ। ଏବେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପଦ ଖାଲି ରହିଛି।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ନୂତନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଶପଥ ପାଠ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ କୋର୍ଟ ରୁମରେ କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ କରୋନା କଟକଣାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତ ଥର ଶପଥଗ୍ରହଣ ସ୍ଥାନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଶପଥ ନେଇଥିବା ୯ ବିଚାରପତି ହେଉଛନ୍ତି, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଅଭୟ ଶ୍ରୀନିବାସ ଓକା, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ବିକ୍ରମ ନାଥ, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମାହେଶ୍ଵରୀ, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ହିମା କୋହଲି, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ବିଭି ନାଗରତ୍ନା, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ସିଟି ରବିକୁମାର, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଏମଏମ ସୁନ୍ଦରେଶ, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ବେଲା ଏମ ତ୍ରିବେଦୀ ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ପିଏସ ନରସିମ୍‌ହା।

 

Comments
Loading...