ଭୟ କିମ୍ବା ଅନୁଗ୍ରହ ବିନା ସାମ୍ବାଦିକତା – ଆଜି ବିଶ୍ୱ ପ୍ରେସ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସର ବାର୍ତ୍ତା

ସମାଜ ପୋର୍ଟାଲ ଡେସ୍କ: ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରେସ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଯେହେତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି, ତେଣୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛି ‘ଭୟ କିମ୍ବା ଅନୁଗ୍ରହ ବିନା ସାମ୍ବାଦିକତା’।

ଜାତିସଂଘ ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ୍ ତାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବା ସହିତ ଏହା କ୍ଷତିକାରକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହାମାରୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଯାଞ୍ଚ କରି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିରେ ତଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ଖବର ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଜରିଆରେ ଏହାର ପ୍ରତିକାର କରିଥାଏ।

ୟୁନେସ୍କୋର ସାଧାରଣ ସମ୍ମିଳନୀର ସୁପାରିଶ ପରେ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୯୩ରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ବୈଠକରେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରେସ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ଦିନଠାରୁ ୱିଣ୍ଡହକ୍ ଘୋଷଣାର ବାର୍ଷିକୀ ମେ’ ୩ରେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରେସ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହା ଆମକୁ ସଚ୍ଚୋଟ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ଖବର ସଂଗ୍ରହ କରିବା ବେଳେ ଜୀବନ ହରାଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ।

ଏହି ଅବସରରେ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଛି। ବିଶ୍ୱ ପ୍ରେସ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବା ତଥା ଜ୍ଞାନ ଦେବା ପାଇଁ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଶକ୍ତି ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ‘ଫ୍ରିଡମ୍ ଅଫ୍ ପ୍ରେସ୍’ ବିଷୟରେ ଖରାପ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ସର୍ବେକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ।

Comments
Loading...