ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଜାପାନୀ ପାସପୋର୍ଟ ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଭାରତର ସ୍ଥାନ କେଉଁଠି?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାସପୋର୍ଟ ଏକ ଜରୁରୀ ଦସ୍ତାବିଜ୍ । ଏହି ଦସ୍ତାବିଜ୍ ଭିନ୍ନ କେହି କୌଣସି ଦେଶ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ମାତ୍ର ଏଥିରେ ବି ରହିଛି ରାଙ୍କିଂ । ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ପାସପୋର୍ଟର ଗୁରୁତ୍ବ ଅନୁସାରେ ତାହାର ବର୍ଗୀକରଣ କରାଯାଇଥାଏ । ଆଉ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜାପାନ ରହିଛି ସବୁଠୁ ଶୀର୍ଷରେ । ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୧ରେ ଜାପାନୀ ପାସପୋର୍ଟ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । ଏହି ପାସପୋର୍ଟ ପାଖରେ ଥିଲେ ବିନା ଭିସାରେ ଆପଣ ୧୯୧ ଦେଶ ବୁଲି ପାରିବେ । ଏହି ପାସପୋର୍ଟ ଧାରକ କୌଣସି ଦେଶ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଆଗୁଆ ଭିସା ନେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । 
ହେନଲି ଏବଂ ପାର୍ଟନରର ପାସପୋର୍ଟ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଗ୍ଲୋବାଲ ରାଙ୍କିଂ  ଅନୁଯାୟୀ ଜାପାନର ପାସପୋର୍ଟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପାସପୋର୍ଟ । ଜାପାନ ପରେ ସିଙ୍ଗାପୁରର ପାସପୋର୍ଟ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ।  ଏହି ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଆମେରିକା ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ଓ ଭାରତ ୮୫ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଆମର ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ ପାସପୋର୍ଟ ରାଙ୍କିଂରେ ​ଶେଷ ଆଡ଼ୁ ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । 
 ବିଦେଶ ଯିବା ପାଇଁ ପାସପୋର୍ଟ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  । କେଉଁ ଦେଶର ପାସପୋର୍ଟ ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯେ ପାସପୋର୍ଟଧାରୀ କେତେ ଦେଶ ଭିସା ନ ନେଇ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।  ଜାପାନର ପାସପୋର୍ଟରେ ୧୯୧ ଟି ଦେଶ ପାଇଁ ଭିସା ମୁକ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି | ୧୮୫ଟି ଦେଶରେ ଆମେରିକାର ପାସପୋର୍ଟରେ ଭିସା ମୁକ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନ୍ ବହୁ ପଛରେ ରହିଛି। ଚୀନ ପାସପୋର୍ଟ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ୭୦ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି | 
ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପାସପୋର୍ଟର ଏହି ମାନ୍ୟତାରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି | ଏହି ଦୁଇ ଦେଶରୁ ପାସପୋର୍ଟରେ ୧୮୯ ଟି ଦେଶକୁ ଭିସା ମୁକ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି | ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଇଟାଲୀ, ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ସ୍ପେନ୍ ଏବଂ ଲକ୍ସେମବର୍ଗର ପାସପୋର୍ଟ ଅଛି, ସେମାନଙ୍କର ୧୮୮ ଟି ଦେଶରେ ଭିସା ମାଗଣା ସୁବିଧା ରହିଛି | ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଡେନମାର୍କ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ପାସପୋର୍ଟରେ ୧୮୭ ଟି ଦେଶରେ ଭିସା ମୁକ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି | ଏହି ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଭାରତ ୮୫ ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ୫୮ଦେଶରେ ପାସପୋର୍ଟ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଭିସା ମୁକ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି | ପଡୋଶୀ ଦେଶ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଚୀନ୍‌ର ପାସପୋର୍ଟରେ ୭୫ ଟି ଦେଶରେ ଭିସା ମାଗଣା ସୁବିଧା ରହିଛି ଏବଂ୧୦୭ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପାସପୋର୍ଟରେ ୩୨ଟି ଦେଶରେ ଭିସା ମୁକ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି।
Comments
Loading...