ଆମେରିକା ନିକଟରେ ବିଶ୍ଵର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ସୁନା: ଭାରତର ସ୍ଥାନ ବିଶ୍ଵରେ ୯ମ

ସୁନା ହେଉଛି ଏପରି ଏକ  ଧାତୁ ଯାହା ଦୁନିଆର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଗଚ୍ଛିତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମୟରେ, ବିଶ୍ଵର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି | ସୁନା କିଣିବାର ଏହି ଧାରା ବର୍ଷସାରା ଦେଖାଯାଏ | କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ରିଜର୍ଭ ପରିଚାଳନାରେ ସୁନା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ |ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଏକ ସୁନା ସଂରକ୍ଷଣ ଅଛି | ଏହି ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ସେହି ଦେଶର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଅଛି | ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହି ସୁନା ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। କରୋନା କାଳରେ ଭାରତରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଭାରତରେ ପାଖାପାଖି ୫୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ଏବଂ  କେଉଁ ଦେଶରେ ସୁନା ସର୍ବାଧିକ ରହିଛି।


ସୁନା ଭଣ୍ଡାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେରିକା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଆମେରିକା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧିକ ସୁନା ଥିବା ଦେଶ | ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରେ ୮୧୩୩.୫ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ସୁନା ଅଛି | ଏହାର ମୋଟ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ଏହା ୭୯.୧ ପ୍ରତିଶତ  |ସୁନା ଭଣ୍ଡାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜର୍ମାନୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଜର୍ମାନୀର ସରକାରୀ ସୁନା ହୋଲ୍ଡିଂ ହେଉଛି୩୩୬୩ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ | ମୋଟ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରରେ ଏହାର ୭୫ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଅଛି | ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜର୍ମାନୀରେ ସର୍ବାଧିକ ସୁନା ରହିଛି |

ସୁନା ଭଣ୍ଡାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇଟାଲୀ ବିଶ୍ୱରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି | ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଇଟାଲୀରେ ୨୪୫୧.୮ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ସୁନା ଅଛି, ଯାହା ସମୁଦାୟ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ୭୦.୫ ପ୍ରତିଶତ । ଜର୍ମାନୀ ପରେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଇଟାଲୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଦେଶ, ଯାହା ନିକଟରେ ଏତେ ସୁନା ଅଛି |

କ୍ଷେତ୍ରଫଳ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଦେଶ ରୁଷ ସୁନା ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ ଅନୁଯାୟୀ,  ରୁଷ ନିକଟରେ ୧୦୪୦ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ସୁନା ଅଛି, ଯାହା ଏହାର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ୬.୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ।
ସୁନା ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଚୀନ୍ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାରେ ୧୯୪୮.୩ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ସୁନା ଅଛି, ଯାହା ଏହାର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ୩.୩ ପ୍ରତିଶତ ।
ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଗଚ୍ଛିତ ତାଲିକାରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିଶ୍ଵରେ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୧୦୪୦ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ସୁନା ରହିଛି। ଏହାର ମୋଟ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ଏହା୬.୭ ପ୍ରତିଶତ |ସୁନା ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜାପାନ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଓ ଏହି ଦେଶ ନିକଟରେ ୭୬୫.୨ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ସୁନା ଅଛି,  ଯାହା ଏହି ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ୩.୧ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।


ଏକ ସମୟରେ ଭାରତକୁ ସୁନାର ଦେଶ କୁହାଯାଉଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ୬୫୩  ଟନ୍ ସୁନା ଅଛି | ଏହା ସହ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସୁନା ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ବିଶ୍ଵରେ ୯ ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏହାର ମୋଟ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ଏହା ୭.୪ ପ୍ରତିଶତ |
ସୁନା ସଂରକ୍ଷଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ସୁନା ପରିଷଦ ଅନୁଯାୟୀ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୬୧୨.୫ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ସୁନା ରହିଛି। ଏହାର ମୋଟ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାରର ଏହା ହେଉଛି ୭୧.୫ ପ୍ରତିଶତ |

Comments
Loading...