ମିଳୁନି କର୍ମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାନତା, ବଢୁଛି ଲିଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ହିଂସା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଲିଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ହିଂସାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ୧୭ ଟି ଜିଲାରେ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ମହିଳା ଗ୍ରାମସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଆତ୍ମଶକ୍ତି ଟ୍ରଷ୍ଟ, ମହିଳା ଶ୍ରମଜୀବୀ ମଞ୍ଚ ଓଡିଶା ଏବଂ ଓଡିଶା ଶ୍ରମଜୀବୀ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ମହିଳାମାନେ ଯୋଗଦେଇ ନିଜର ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଲିଙ୍ଗଭିତ୍ତିକ ହିଂସାକୁ ରୋକବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମସଭାରେ କେମିତି ବିଷୟକୁ ଉତ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତୀକ ଗ୍ରାମସଭାର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। ଲିଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ହିଂସାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ୧୬ ଦିନିଆ ସକ୍ରିୟତା ଅଭିଯାନ ପାଳନ ଅବସରରେ ଏହି ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଦ୍ବାରା ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ବିକାଶ ଯୋଜନା (ଜିପିଡିପିପି)ର ସୂତ୍ର ୨୦୧୫ ରେ ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସହିତ ସମକକ୍ଷ ହୋଇଥିଲା। “ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ପରିବେଶ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ମହିଳାମାନେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଏବଂ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବେ। ଏହି ଅନନ୍ୟ ଗ୍ରାମସଭା ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟାପକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବ ବୋଲି ମହିଳା ଶ୍ରମଜୀବୀ ମଞ୍ଚ, ଓଡିଶାର ସଭାପତି ଶ୍ରୀମତୀ ଶାନ୍ତି ଭୋଇ କହିଛନ୍ତି ।
ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଯେପରିକି ଅଧିକାର ଏବଂ ଅଧିକାର ଉପରେ ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ, ଗ୍ରାମସଭାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାନ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ଏବଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରାମ ସଭାରେ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ଯାହା ଲିଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ହିଂସା ବଢିବାରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ କିପରି ସମାନ ଦୁନିଆ ପାଇଁ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରିବ ସେନେଇ ଏହି ଗ୍ରାମ ସଭା ସାଙ୍କେତିକ ଭାବରେ ସମାଜରେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବ ବୋଲି ଆତ୍ମଶକ୍ତି ଟ୍ରଷ୍ଟର କାର୍ୟ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଟ୍ରଷ୍ଟି ଶ୍ରୀମତୀ ରୁଚି କାଶ୍ୟପ କହିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...