ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଯୁଦ୍ଧପୋତରେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ଦୀର୍ଘ ୨୩ ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନରେ ଯୁଦ୍ଧପୋତରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ମହିଳା ଅଧିକାରୀ। ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହିଳା ଦିବସ ଅବସରରେ ୪ଜଣ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନୌସେନା ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣ ଆଇଏନଏସ୍ ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟ ଓ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ଆଇଏନଏସ୍ ଶକ୍ତିରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଇଏନଏସ ଶକ୍ତିରେ ନିଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଡାକ୍ତର। ୧୯୯୭ରେ ସର୍ବପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧପୋତ (ଆଇଏନ୍‌ଏସ୍‌ ଜ୍ୟୋତି)ରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଚିକିତ୍ସା ଓ ମାଲ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା; ତେବେ ଯୁଦ୍ଧ ପୋତରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବା ନେଇ କିଛି କାଳ ହେଲା ପୁନଃ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଏଥିରେ ଅଲଗା କ୍ୟାବିନ ଓ ଶୌଚାଳୟ ଆଦି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପ୍ରତି ନୌସେନାର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ୭୦୪ ମହିଳା କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୬.୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଫିସର ପାହ୍ୟାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ନୌସେନାର ହେଲିକପ୍ଟର ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁଇ ମହିଳା କୁମୁଦିନୀ ତ୍ୟାଗୀ ଓ ରୀତି ସିଂହଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅପରପକ୍ଷରେ ସ୍ଥଳ ସେନାରେ ସମ୍ପ୍ରତି ୯୧୧୮ ମହିଳା ବିଭିନ୍ନ ପଦରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୫ରୁ ବିମାନ ବାହିନୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏବେ ମହିଳା ପାଇଲଟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡ଼ାଉଛନ୍ତି।

Comments
Loading...