ସମୁଦ୍ର ଜଳ ଲୁଣିଆ କାହିଁକି ?

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଏକ ସ୍ଥାନର ଉଚ୍ଚତା କେବଳ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରୁ ହିଁ ମାପ କରାଯାଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ପୃଥିବୀର ସର୍ବନିମ୍ନ ପୃଷ୍ଠ ଅଟେ। ସେଥିପାଇଁ ନଦୀଗୁଡ଼ିକର ଜଳ ମଧ୍ୟ ଶେଷରେ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ଆସି ସମୁଦ୍ରରେ ମିଶିଥାଏ। ଏହି କ୍ରମ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲି ଆସିଛି। କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି ଯେ ସମୁଦ୍ରର ଜଳ ଲୁଣିଆ କାହିଁକି ? ନଦୀର ଜଳ କାହିଁକି ନୁହେଁ?
ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା କିନ୍ତୁ ତାପୂର୍ବରୁ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଯେ ସମୁଦ୍ରର ସୃଷ୍ଟି କିଭଳି ହୋଇଥିଲା
ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ନିୟୁତରୁ ୧୦୦ ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମୁଦ୍ରର ଜନ୍ମ ହୋଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀର ବିଶାଳ ଗର୍ତ୍ତଗୁଡିକ କିପରି ପାଣିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ଏବଂ ଏହି ବିଶାଳ ଗର୍ତ୍ତଗୁଡିକ କିପରି ନିର୍ମାଣ ହେଲା ତାହା ଆକଳନ କରିବା କଷ୍ଟକର । ତଥାପି, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀ ଜନ୍ମ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଏହା ଏକ ବିରାଟ ଅଗ୍ନି ଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଥଣ୍ଡା ହେବାକୁ ଲାଗିଲା, ସେତେବେଳେ ଚାରିଆଡେ ଗ୍ୟାସ ବାଦଲ ବ୍ୟାପିଗଲା। ସେତେବେଳେ ଏହି ଗ୍ୟାସ ମେଘ ହୋଇ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି, ଏହିପରି ବର୍ଷା ହେଲା, ଏବଂ ସେହି ବର୍ଷା ଜଳ ପୃଥିବୀର ବିଶାଳ ଗର୍ତ୍ତରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା, ଯାହାକୁ ଆମେ ଆଜି ସମୁଦ୍ର ଭାବରେ ଜାଣୁ।
ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରାଣୀ ସମୁଦ୍ର ଜଳରେ ବାସ କରନ୍ତି। ବାଘ ମାଛ, ସାର୍କ ମାଛ, ଅକ୍ଟୋପସ୍, ଆନାକୋଣ୍ଡା ସାପ ଇତ୍ୟାଦି କିଛି ବିଶାଳ ପ୍ରାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ତୁମେ କ୍ୱଚିତ୍ ଜାଣିଛ କି ନଦୀ ଓ ଝରଣାଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ସମୁଦ୍ରର ଜଳ ରହିଥାଏ ଜ୍ଝ ବାସ୍ତବରେ, ସମୁଦ୍ରରୁ ବାଷ୍ପ ଉଠେ, ଯାହା ମେଘ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ପରେ ବର୍ଷା ହୁଏ। ଏହି ଜଳ ନଦୀ ଓ ଝରଣାକୁ ଯାଏ। ଏଥିରେ ଲୁଣ ମଧ୍ୟ ଥାଏ କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ଲୁଣର ପରିମାଣ କମ ଥାଏ। ତେଣୁ ନଦୀ ଓ ଝରଣାର ଜଳ ପ୍ରାୟତଃ ମିଠା ହୋଇଥାଏ।
ବର୍ଷା ଜଳ ସମୁଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେଠାରେ ଲୁଣ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଜମା ହୋଇଥାଏ। ହଜାରେ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସମୁଦ୍ରରେ ଲୁଣ ଜମା ହେତୁ ଏହାର ଜଳ ଲୁଣିଆ ହୋଇଯାଏ। ଏହି ଲୁଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ସୋଡିୟମ୍ ଏବଂ କ୍ଲୋରାଇଡ୍, ଯାହା ଲୁଣ ତିଆରି କରେ।
ସମୁଦ୍ର ଜଳ ଲୁଣିଆ ହେବା ପଛରେ ଏକ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ରହିଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ, ଥରେ ସମୁଦ୍ର ଦେବ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମାତା ପାର୍ବତୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିସାରିଥିବାରୁ ସେ ସମୁଦ୍ର ଦେବଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ସମଦ୍ର ଦେବ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ବୋଲି କହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଏହା ଉପରେ ମାତା ପାର୍ବତୀ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ ଯେ ଯେଉଁ ମଧୁର ଜଳ ଉପରେ ତୁମେ ଏତେ ଗର୍ବିତ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ମନ୍ଦ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଛ, ସେହି ସମାନ ଜଳ ଆଜିଠାରୁ ଲୁଣିଆ ହୋଇଯିବ, ଯାହାଫଳରେ କେହି ପିଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେହିଦିନଠାରୁ ସମୁଦ୍ର ଜଳ ଲୁଣିଆ ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ।

Comments
Loading...